Отидете към основна версия

7 657 69

Който не се ваксинира, неизбежно ще се зарази с коронавирус

  • ваксина-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • кристиан дростен

Има опасения, че следващата грипна вълна би могла да бъде много тежка, ако не ѝ бъде организиран отпор чрез ваксиниране

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Който е решил да не се ваксинира, неизбежно ще се зарази с коронавирус. Имунизациите ще ограничат пандемията от Ковид-19, но няма да унищожат вируса завинаги, казва водещият германски вирусолог Кристиан Дростен.

Водещият германски вирусолог Кристиан Дростен смята, че в рамките на година и половина населението на Германия ще придобие имунитет срещу коронавируса - чрез ваксинация или от естествена зараза. Вирусът ще стане ендемичен, това е неизбежно. А онези, които решат съзнателно да не се ваксинират, неминуемо ще се заразят с коронавирус - категоричен е експертът от берлинската клиника „Шарите”.

Срещу подобно развитие не може да се предприеме нищо, тъй като с течение на времето ограничителните мерки ще продължат да отпадат. След това обаче вирусът ще продължи да циркулира незабелязано сред населението - включително и сред малките деца, които още няма как да бъдат ваксинирани. Въпреки частичната имунната защита на обществото, вирусът ще се разпространява и ще засяга онези хора, които не са се ваксинирали, казва Дростен.

Повече свободи от юни нататък

Според него, и през следващата зима в интензивните отделения ще има тежко болни от Ковид-19. Вирусологът подчертава, че тези, които решат да не се ваксинират, на практика взимат решението да се заразят.

Ръководителят на отделението по вирусология в берлинската клиника „Шарите“, изрази в интервю по телевизия ZDF увереността си, че ефектът от ваксинациите ще се усети от юни нататък. Това означава, че през летните месеци в Германия и Европа ще може да има и по-голяма свобода на пътуванията. А имунизираните няма да има защо да бъдат поставяни под карантина след пътувания и почивки.

Кристиан Дростен е убеден, че положението ще се стабилизира тогава, когато бъдат имунизирани и младите хора, които имат най-много контакти и съответно допринасят повече за разпространението на вируса. Той подчертава, че определени групи от населението - в зависимост от възрастта им и рисковете, на които са изложени - през есента навярно ще трябва да бъдат имунизирани допълнително - с трета доза. Това би могло да бъде обвързано с имунизацията срещу грип, тъй рисковете от зараза са сходни.

По-тежка грипна вълна през зимата?

Има опасения, че следващата грипна вълна би могла да бъде много тежка, ако не ѝ бъде организиран отпор чрез ваксиниране, казва Дростен. База за това негово изказване е обстоятелството, че през последните есен и зима в Германия, а и в други страни, грипна вълна на практика нямаше - включително и поради мерките срещу коронавируса.

Индийската мутация на вируса, определена междувременно като обезпокоителна и от СЗО, засега не е засегнала особено силно Германия, посочва Дростен. Той изтъква, че мутациите не водят до нова пандемия и макар вирусът да е станал по-гъвкав, от това не следва, че съществува непосредствена и голяма опасност.

"Вече не сме толкова безпомощни, колкото миналата година по това време. Можем да ваксинираме", казва берлинският експерт.

Поставете оценка:
Оценка 1.4 от 47 гласа.

Свързани новини