Глобалният алианс за ваксините е събрал близо 2,4 милиарда долара на срещата си днес, съобщи председателят му Жозе Мануел Барозу. Така Алиансът разполага общо с над 9,5 милиарда за закупуване и доставка на ваксини на по-бедните страни.
Австралия дарява още 50 милиона дози на Covax, а Испания 15 милиона, както и 50 милиона евро.
"Само с пример можем да проповядваме солидарност", подчерта испанският премиер Педро Санчез. Швеция, Австрия и Люксембург също отделиха ваксини за механизма.
В същото време от Covax започнаха преговори с китайския производител "Синовак" за увеличаване приноса му, след като Световната здравна организация одобри използването на ваксината на "Синовак" за хора на и над 18 години. От препарата се поставят две дози с интервал от две до четири седмици между тях.
Германия планира да плаща годишна такса резервация на производителите на ваксини, за да се запаси с около 700 милиона дози и да може да се бори с бъдещи пандемии. Това съобщи лично здравният министър Щефан Шпан. Освен това Берлин ще разшири капацитета за вътрешно производство на ваксини.
Пандемията е довела до бедност още над 100 милиона работници по света, сочи доклад на ООН.
Обедняването се дължи на по-малкия брой работни часове и липсата на хубави работни места. Кризата на пазара на труда, причинена от коронавируса не е към края си, като се очаква заетостта да започне да се връща към нивата си отпреди пандемията най-рано през 2023 година.