Много от хората, които са скептични към досегашните ваксини срещу Ковид-19, залагат на Novavax, тъй като вярват, че този препарат е инактивирана ваксина, действаща на принципа на убитите вируси. Вярно ли е това?
Публикации в медиите създават очакването, че препаратът на Novavax може да убеди противниците на ваксините да се имунизират, тъй като ставало дума за "убита ваксина". Така ли е наистина? Ето отговорите на най-важните въпроси около ваксината на Novavax.
Кога ще бъде одобрена новата ваксина?
Засега препаратът е допуснат за приложение единствено в Индонезия и Филипините. Но през последните няколко седмици американската фармацевтична компания подаде заявления за одобрение и в други страни, сред които Великобритания, Канада, Австралия и държавите от ЕС.
„Ваксината на Novavax скоро може да получи нашето разрешение", заяви пред здравните министри от ЕС ръководителката на Европейската агенция по лекарствата ЕМА Емер Кук. Очакванията са, че това може да се случи още в края на тази или в началото на следващата година.
Колко ефективна е тази ваксина?
Изследване сред 30 000 участници, огласено още през лятото, показа висока степен на защита срещу коронавируса - 90% ефективност. По този показател препаратът постига стойности, близки до тези на иРНК-ваксините на BioNTech и Moderna.
Кръстосано ваксиниране с Novavax?
Според британско изследване, публикувано наскоро в специализираното списание "The Lancet", поставянето на бустерна доза Novavax след две дози BioNTech/Pfizer повишава 5 пъти наличието на антитела в организма. Още по-добър имунен отговор осигурява бустерното ваксиниране с някоя от иРНК-ваксините, като при BioNTech увеличението е над 8 пъти, а при Moderna дори 11,5 пъти.
"Убита ваксина" ли е Novavax?
Не, разясни наскоро в Туитър новият германски здравен министър Карл Лаутербах. Т.нар. "убити ваксини" съдържат умъртвени вируси или части от тях. Такива са например повечето противогрипни ваксини, много от ваксините срещу детски болести или срещу бяс. "Убити ваксини" срещу коронавируса са китайският препарат на Sinovac и френският на Valneva. Тези ваксини съдържат цял убит вирус.
За разлика от тях Novavax е протеинова ваксина. Тя съдържа дребни частици от добит в лабораторни условия вариант на спайк протеина, които карат организма да произвежда антитела.
Ще убеди ли тази ваксина скептиците?
За разлика от иРНК-ваксините, технологията на ваксините на протеинова основа е позната отдавна. В САЩ тя се използва още от 1986 година. Затова Novavax може да се окаже приемлив вариант за всички, които имат съмнения относно векторните и иРНК-ваксините - независимо, че с иРНК-ваксините междувременно са проведени много повече изследвания и те са вече много по-добре изпробвани от препарата на Novavax.