Отидете към основна версия

2 061 21

203-ма заразени учители са починали от началото на пандемията

  • 203 заразени учители-
  • починали-
  • пандемията

Данните са от средата на март 2020 г. до 5 януари 2022 г.

Илюстративна снимка БГНЕС

Общо 203-ма педагогически специалисти са загубили битката с COVID от началото на пандемията у нас. Данните са от средата на март 2020 г. до 5 януари 2022 г., сочи информация на Министерството на образованието, пише вестник „Сега“ цитиран от "Флагман". Проверката в МОН е във връзка с твърдения на шефа на Синдиката на българските учители Янка Такева.

Преди дни в ефира на БНТ тя заяви, че положението в образователната система е страшно, всяка седмица по 6 учители умират от COVID след коледната ваканция и настоя гимназистите в цялата страна да излязат в дистанционно обучение и извънредна междусрочна ваканция за училищата.

МОН няма данни колко са починалите педагози след 24-25 декември досега, но данните от 1 октомври м.г. до 5 януари 2022 г. са достатъчни стряскащи. През този 3-месечен период битката с COVID-19 са загубили 60 педагози, което означава, че на всеки ден и половина-два дни сме губили по един преподавател. Броят на желаещите учители да се ваксинират се увеличава с всеки изминал ден. Към момента 48,15 % са имунизираните, а през ноември те бяха 43 %. При учениците също се забелязва ръст - от 6 на 9 % от ноември досега.

Последните данни на МОН показаха, че 11.8% от учениците от 5 до 12 клас са преболедували през последната година, което заедно с 9% ваксинирани гимназисти означава, че всеки пети от по-големите ученици има имунитет срещу вируса. Над 59 600 са учениците към момента, които вече имат валиден документ за преболедуване, ваксинация или наличие на антитела.

Иначе, ръстът в заболяемостта в страната се отразява и на училищната система. Положителните случаи сред учениците само за седмица са се увеличили двойно (вече са 1348 на брой), като най-много са болните между 5 и 7 клас, а скокът при заразените учители е троен (366 на брой).

На някои места картината е доста тревожна - в Благоевград например карантинираните преподаватели са над 8%, докато в Търговище те са едва 1%. При учениците най-сложно е в Бургас, където под карантина са близо 5% от младежите. Иначе средните стойности на карантинирани ученици и педагози в страната са съответно 2.5% и 3.6%. Затова и властите не възнамеряват да пристъпят към пълно затваряне на училищата, а само в тези райони, в които действително процентът на заразените е много висок. 271 са издадените от МОН от началото на 2022 г. разрешения за преминаване в обучение от разстояние в електронна среда на паралелки или цели училища.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 7 гласа.

Свързани новини