Световната здравна организация (СЗО) съобщи, че на Маршалските острови и в Микронезия е открит замърсен сироп за кашлица, произведен от индийска компания, предаде Ройтерс.
Миналата година в няколко страни бяха регистрирани поредица от смъртни случаи на деца, свързани с други подобни сиропи.
В изявлението на СЗО не се уточнява дали има заболели деца на Маршаловите острови или Микронезия, но се отбелязва, че проби от партида вносен сироп за кашлица с продуктово име "Гуайфенесин" (Guaifenesin) са били замърсени с недопустими количества диетиленгликол и етиленгликол, които при прием са токсични за хората и може да доведат до летален изход.
За производител на лекарствата е посочена индийската компания "Кю пи фармакем" (QP Pharmachem), базирана в северния щат Пенджаб, а търговецът на продукта е "Трилиум фарма" (Trillium Pharma) в съседния щат Хариана, съобщи СЗО.
Организацията е била уведомена на 6 април за съмнителната партида, която след това е била предадена за анализ.
Управляващият директор на "Кю пи фармакем" заяви, че компанията има разрешение от индийското правителство да изнесе 18 000 бутилки сироп само за Камбоджа. Сиропът е бил пуснат за продажба и в Индия, каза той и добави, че досега не са съобщени оплаквания.
"Трилиум фарма" не даде коментар по случая.
Нито производителят, нито дистрибуторът са предоставили доказателства на СЗО за безопасността и качеството на тези продукти, се казва в изявлението. През януари здравната агенция на ООН призова за незабавни действия за опазване на децата от замърсени лекарства след поредица от смъртни случаи на деца, свързани със сиропи за кашлица през миналата година.
През 2022 г. повече от 300 деца (предимно на възраст под 5 години) в Гамбия, Индонезия и Узбекистан починаха от остро бъбречно увреждане, свързано със замърсени лекарства.