Заседналият начин на живот често е придружен от по-малко движение и небалансирано хранене. В резултат на това намалява моториката на червата, отслабва кръвоснабдяването им и храната се задържа по-дълго в дебелото черво. Когато изпражненията престояват там прекалено дълго, тялото абсорбира повече вода от тях и това ги прави сухи и твърди.
Според д-р Гаутами Н, консултант проктолог в Healing Hands Clinic, запекът („констипация“) се определя като изхождане по-малко от три пъти седмично. Пациентите често имат сухи или твърди изпражнения, а понякога прибягват до помощ с пръсти, за да ги изчистят. Често се наблюдава усещане за недоизпразване, болки в корема, както и чувството за „нещо заседнало“ в ректума.
„Поне 15-20 минути упражнения на ден са абсолютно задължителни“, казва д-р Гаутами Н. Тя препоръчва да намалим приема на въглехидрати и да увеличим количеството фибри. „Поне 35 грама зеленчуци дневно, съчетани с достатъчно вода, могат да подпомогнат правилната моторика на червата“, допълва тя.
Ако промените в начина на живот не дадат резултат, тогава идва ред на лекарствата. „Съществуват различни видове лаксативи – едни повишават съдържанието на вода в изпражненията, а други стимулират чревната перисталтика. Изборът на подходящ препарат зависи от причината за констипацията“, обяснява д-р Гаутами Н.
Причините могат да бъдат разнообразни – хронично заболяване, недостатъчен прием на вода или заседнал начин на живот. Особено важно е да повишим информираността за храните, богати на фибри, и да обърнем внимание, че при по-възрастните хора метаболизмът естествено се забавя и е необходимо да се работи активно за неговото стимулиране.
Редовните упражнения, адекватното количество течности и хранителен режим, богат на фибри, са първите стъпки в борбата срещу констипацията. Ако тези промени не са достатъчни, консултирайте се с медицински специалист, който да определи най-подходящото лечение и да ви насочи към здравословни навици, съобразени с индивидуалните ви нужди.