В сезона на настинките и грипа е по-важно от всякога да обърнем внимание на това как се храним и хидратираме. Правилният избор на храни и напитки може да подпомогне възстановителния процес и дори да ни помогне да се почувстваме по-добре по-бързо. Ето няколко съвета, базирани на мненията на специалисти по хранене и здраве.
Когато сме болни, тялото ни води истинска „битка“, за да се пребори с вирусите и бактериите. По това време то има нужда от достатъчно енергия, белтъчини, витамини и минерали. Храненето, богато на полезни вещества, може да укрепи имунната система и да подпомогне естествените защитни механизми.
Най-подходящите напиткиВода
Звучи просто, но водата е един от най-добрите приятели на организма, когато сме болни. Тя подпомага хидратацията, изчистването на токсините и регулира телесната температура.
Билкови чайове
Лайка, липа, джинджифил и мента могат да успокоят възпалено гърло, да загреят тялото и да осигурят ценни антиоксиданти. Добавете малко мед (ако нямате алергия) за леко подслаждане и допълнителен антимикробен ефект.
Бульони и супи
Пилешкият бульон или зеленчуковата супа не само снабдяват организма с течности, но и доставят белтъчини, витамини и минерали. Топлите течности също спомагат за втечняване на секретите и облекчават дразненето в гърлото.
Прясно изцедени сокове (в умерени количества)
Портокалите, лимоните и грейпфрутите са богати на витамин C и могат да помогнат за укрепване на имунната система. Внимавайте обаче с плодовите сокове при стомашни неразположения – разредете ги с вода, за да не дразнят допълнително стомаха.
Протеини и леки меса
Пилешкото и пуешкото месо, както и рибата, са отличен избор. Белтъчините играят ключова роля за регенерацията на клетките и подсилват имунната система.
Зеленчуци и плодове
Залагайте на сезонни, свежи продукти, богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Цитрусовите плодове, чушките и броколите са известни с високото си съдържание на витамин C. Морковите и тиквата пък са добър източник на бета-каротин.
Пълнозърнести храни
Пълнозърнестият хляб, кафявият ориз и овесените ядки помагат да поддържаме енергията си стабилна, тъй като се разграждат бавно и осигуряват постоянен приток на хранителни вещества.
Подправки с лечебен ефект
Чесънът, джинджифилът и куркумата имат естествени противовъзпалителни и антибактериални свойства. Можете да ги добавяте към супи и ястия за допълнителна полза и аромат.
Храната е изключително мощен съюзник на организма, особено в периоди на настинка и грип. Подходящите продукти и напитки не само облекчават симптомите, но и дават сили на тялото да се справи по-бързо с инфекцията. Съчетани с достатъчно сън и почивка, те могат значително да ускорят процеса на оздравяване.