Лили Иванова с концерт в зала „Олимпия“ тази вечер

24 Май, 2026 09:33 1 072 29

  • франция-
  • париж-
  • лили иванова

Събитието тази вечер се превръща не само в музикален акцент, но и в символично българско присъствие в сърцето на френската столица

Лили Иванова с концерт в зала „Олимпия“ тази вечер - 1
Снимка: БГНЕС

На днешния 24 май, празник на българската просвета и култура, и на славянската писменост, Лили Иванова ще изнесе втория си концерт в легендарната парижка зала „Олимпия“. Събитието тази вечер се превръща не само в музикален акцент, но и в символично българско присъствие в сърцето на френската столица, коментират почитатели.

Това е второто гостуване на най-голямото име в българската поп музика на сцената на „Олимпия“. На 9 януари 2009 г. Лили Иванова стана първият български изпълнител със самостоятелен концерт в една от най-престижните и популярни концертни зали в Европа – исторически момент за нейната кариера и за българската музика. Гастролът предизвиква силен интерес както сред българската общност във Франция, така и сред френската публика. Медии тогава описват атмосферата като триумфална, а публиката аплодира певицата на крака, пише bTV.

В официалния сайт на „Олимпия“ Лили Иванова е представена като „най-великата фигура в българската популярна музика“. „Повече от 65 години тя въплъщава страстта и превъзходството на един изключителен артист. Истинска жива легенда, тя е изнесла над 10 000 концерта и е записала над 600 песни, издавайки над 40 самостоятелни албума, повечето от които са платинени“, пише в анонса за концерта.

„Нейният уникален глас – едновременно мощен и чувствителен, надхвърля жанровете – поп, шансон и джаз. Символ на елегантност и артистично постоянство, Лили Иванова остава въплъщение на душата на българската песен“, се казва още в представянето.

Сцената на „Олимпия“ е свързана с имената на световни музикални икони като Франк Синатра, Ела Фитцджералд, The Beatles, The Rolling Stones, Дейвид Боуи, Pink Floyd, Джими Хендрикс, Мадона, Тина Търнър, Рей Чарлз, Селин Дион, Боб Дилън, Лана Дел Рей, както и най-легендарните френски имена – Едит Пиаф, Шарл Азнавур, Джони Холидей, Жак Брел, Ив Монтан, Мирей Матийо и Далида, която е сред артистите с най-много поредици от разпродадени концерти в залата. Там са гостували и големи джаз музиканти като Майлс Дейвис, Джон Колтрейн, Нина Симон.

След обявяването на концерта през ноември миналата година, певицата отправи специални благодарности към Жерар Понт – директор на фестивала FrancoFolies за цял свят и изпълнителен директор на Morgane Groupe, както и към Христина Камбитова, директор на FrancoFolies de Bulgarie. Именно след участието си във фестивала „Франкофоли“ в Пловдив през 2025 г. Лили Иванова получава поканата отново да се качи на сцената на „Олимпия“.

В Париж Лили Иванова ще излезе на сцената заедно с LI Orchestra, в който са Ангел Дюлгеров, Орлин Цветанов, Огнян Енев, Иван Йорданов-Чери, Христо Михалков, Росен Ватев и вокалното трио „ЛаТиДа“.

В навечерието на концерта Министерството на външните работи удостои Лили Иванова с отличието „Златна лаврова клонка“, като определи предстоящото събитие в Париж като важен жест на българската културна дипломация.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 6 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Алекс

    19 8 Отговор
    Ужас ! Няма ли кой да я посъветва да се откаже вече?

    Коментиран от #8

  • 5 Mими Кучева🐕‍🦺

    10 3 Отговор

    До коментар #3 от "Коко":

    Ти пееш ли бангарангата?🦧🐖🦧
  • 6 Артист

    11 10 Отговор
    Успех Лили!
  • 7 Точно така

    11 6 Отговор

    До коментар #2 от "Mими Кучева🐕‍🦺":

    Лили е родена 1934 г. Сега е на 92 години.

    Коментиран от #27

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 българка

    7 10 Отговор
    успех на най великата

    Коментиран от #15, #16

  • 13 НАЦИОНАЛИСТ

    7 9 Отговор
    ДАВАЙ ЛИЛИ, ПОКАЖИ ИМ КАКВО Е БЪЛГАРСКА МУЗИКА И БЪЛГАРСКА ПЕВИЦА!
    А НЕ КАТО БЕЗ да ра- бан га-ран га-цин га -ман га-ба рам "шланга"!
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Mими Кучева🐕‍🦺

    5 9 Отговор

    До коментар #12 от "българка":

    Най-великата е Дара!💋🐑🐑🐑🤣😪👍
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 "..славянската писменост.."

    2 4 Отговор
    Няма такова нещо.
  • 18 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Mими Кучева🐕‍🦺

    7 3 Отговор

    До коментар #19 от "К.О.Т.а.р.А.К 🐱":

    Не,тя ще участва в новият филм "Мумията 3".🤣😪😪👍
  • 21 Язък!

    5 2 Отговор
    И съученикът ан Лили Иванова, Добир Чентулов, бил поканен на концерта й в зала "Олиемпия", но нямало да отиде!

    Коментиран от #22

  • 22 Нека да пиша

    4 2 Отговор

    До коментар #21 от "Язък!":

    Тутанкамон ,той е бил ученик на баба Лили Иванова .А,със Кирил и Методий лично се познават.
  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Не,

    3 2 Отговор

    До коментар #23 от "Бялджип":

    Сравненията ти са нелепи.

    Коментиран от #25

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 два факта -уточнение

    4 1 Отговор
    1. Тя ще пее за да открие седмицата на египетската култура.
    2. Едва ли Лавров си е скършил клонката за нея.
  • 27 Ти съученик

    0 1 Отговор

    До коментар #7 от "Точно така":

    Ли си на нея?
  • 28 венсеремос

    4 0 Отговор
    И първият път в зала Олимпия Лили Иванова претъря грандиозен провали!!! Сега провалът ще бъде още пО гранидиозен!!! Питайте я ,дали пак си е платила за да наеме Зала Олимпия.Колко евро е платила! На 92 години е.Няма ли кой да й каже че никога не е могла да пее-песните ги създаваха за нея,защото беше женена за Янчо Таков и живееше в неговия апартамент.Ще цитирам Пеко Таков: НемА, тази къща късмет с хубави жени-Въла и Лили бяха и си останаха грозни.Но Въла не се изтъкваше, а Лили беше грозна ,няма естрадно образование ,пее по слух и не може за чете ноти.Митко Щерев й забрани за пее негови песни.Сега излагацията ще бъде още пО грандиозна от миналия път.
  • 29 д-р Алцхайчер Деменциев

    0 0 Отговор
    Дано поне не се изтреска на сцената като миналия път през 2009 г. ,когато ужким беше на 70 /реално на 73-4/ не я слуша главата, за съжаление. Деменция...