Такаши Яманучи, генерален директор на Mazda, потвърди слуховете, че ръководството активно проучва възможностите за коопериране с голям производител на автомобили, който да помогне за оцеляването й. Компанията отчете чисти загуби за $1.29 млрд. за 2011 г., което е най-слабият й финансов резултат от 2001-ва насам. Отрицателното салдо тормози Madza четвърта година поред.
Причина за тежкото състояние на концерна е не само земетресението от миналия март, а и укрепването на йената. Mazda изнася за чужбина най-голям процент от продукцията си сред останалите японски производители, което я прави уязвима от колебанията на валутните курсове. Ситуацията се влошава допълнително от решението на Ford да намали дела си в Mazda от 33% за контролния пакет акции до по-малко от 4 на сто в периода между 2008 и 2010 г. Това лишава японците от сериозен източник на финансиране и средства за строежа на завод в Мексико. По думите на Такаши Яманучи "Mazda разглежда всякакви алтернативи за партньорство". Наблюдатели тълкуват това изказване като готовност за предоставяне на лиценза за новата технология за икономия на гориво Skyactiv.Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.