След седмици на отричания Руската централна банка предприе дългоочаквания ход да вдигне основата лихва, съобщава Би Би Си.
Основната лихва се вдига на 17% от 10,5%.
Решението е продиктувано от желанието на банката да спре обезценяването на рублата към основните валути: долара и еврото.
"Това решение е насочено към ограничаване на значителните и големите рискове с обезценяване на рублата и покачването на инфлацията", се посочва в изявление от Централната банка. Решението е в сила от вторник. Решението за лихвата беше очаквано след като на 11 декември лихвата беше вдигната на 10,5, а през октомври тя се повиши до 9,5%.
От началото на година рублата загуби 45% от стойността си спрямо долара от началото на година.
Руската валута дори удари дъното от 67 рубли
спрямо долара. Все пак тя успя да се върне около психологическото ниво от 60 рубли за долар.
Основните причини за обезценяването на руската валута са падащите цени на петрола и западните санкции срещу Кремъл, които оказват своята негативна роля върху руската икономика.
Когато Централната банка повиши с 1% основната лихва миналата седмица, това изглеждаше, че се дава таблетка срещу главоболие на тежко болен пациент. Вдигането на лихвата с 6,5% показва, че централните банкери „се хващат за дефиблиратора“ в опит да съживят икономиката и да укрепят доверието във валутата. Ситуацията обаче изглежда все по-безнадеждна.
В понеделник
основният индекс на Московската борса RTS отбеляза спад от 10%.
Рублата също изгуби 10% от стойността си, достигайки 15-годишно дъно.
Все пак в началото на седмицата нямаше паника пред обменните бюра и банките. Банкерите знаят, че трябва да действат смело, за да предотвратят вълнения сред руснаците.
От началото на годината Централната банка изхарчи $70 млрд. в подкрепа на рублата.
Световната банка предупреди, че
руската икономика ще се свие с най-малко 0,7% през 2015 г.,
ако цената на петрола не се възстанови.
Повишаването на лихвения процент крие своите рискове, като по-скъпи заеми и забавяне на икономическия растеж. Експерти се надяват, че високата лихва може да спре изтиането на капитали от Русия. Финансисти са скептични, защото политическата неспособност да се справи с икономиката принуждава обикновения руснак да търси спасение на своите спестявания.