Голяма част от китайските банки са отказали да работят с руски кредитни организации. Това става ясно от авторска статия за сп. Finance Asia от заместник-президентът на Юрий Соловьов.
Освен това финансовите структури на Пекин също така занчително са съкратили своето участие в обслужването на търговията между Русия и Китай.
„Нашите отношения между Русия и Китай не минават без трудности. Главният проблем, който пречи на развитието на сътрудничеството, е противоречивата позиция на Китай към руските банки. Тя се появи след въвеждането на санкциите от САЩ и ЕС“, пише Соловьов.
В същото време аиатските инвеститори виждат потенциал в Русия. Икономическото министерство на Китай пресмята, че преките нефинансови инвестиции в Русия през 2014 г. са се увеличили на 250% до $8 млрд.
Самият президент на Сбербанк Герман Греф на 04.12. 2014 г. отбеляза, че Русия се сблъсква не само с привличането на инвестиции от западни финансови пазари, но и от източните.
Руският банков сектор е обект на санкции от САЩ и ЕС. По този начин той не може да привлича свежи капитали от американските и европейските финансови пазари. Сбербанк, ВТБ, Газпромбанк, Внешэкономбанк, Росселхозбанк и Банката на Москва се намират в списъка от санкции.