В рамките на 18-та сесия на Смесената българо - иранска комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество бе договорено възобновяването на работата на Комисиите по енергетика и природен газ между двете страни.
По време на междуправителственото заседание, проведено в Ислямска република Иран, бе обсъдено двустранното сътрудничество и бяха набелязани перспективите за развитие и в областта на енергетиката. В 18-та сесия на Смесената българо-иранска комисия участва заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков. Той представи проекта на България за изграждане на газоразпределителен център „Балкан“ на територията на страната. Обсъдени бяха и възможностите за доставки на природен газ от Иран като алтернативен източник на енергийни ресурси.
По време на работното посещение заместник-министър Станков се срещна със заместник - министъра на енергетиката на Иран Фаллахтиан. По време на срещата бе изразена готовност за насърчаване сътрудничеството между електросистемните оператори на двете страни в областта на хидроенергетиката. Обсъдени бяха и възможностите за участие на български и ирански компании в търговете за проектиране, строителство и доставка на оборудване в енергийната сфера на двете страни.
В рамките на сесията на Смесената българо - иранска комисия бе изразен двустранен интерес за развитие на сътрудничеството и в газовия и нефтения отрасъл. Иран счита България за добър партньор, който може да отвори вратата за иранската продукция към европейските енергийни пазари. Обсъдени бяха възможностите и за обмяна на опит между българските и иранските компании в нефтохимичната индустрия.
Ядрената безопасност и атомната енергетика бе друга очертана област за сътрудничество между България и Иран. Заместник-министър Жечо Станков се срещна със зам.-министъра на петрола по международните търговски въпроси на ИР Иран д-р Амир Хосеин Замани-Ниа и с генералния директор по международните въпроси и представителствата в чужбина на Организацията за ядрена енергия на Иран г-н Резаи. По време на срещите бе заявена готовност от българска страна за споделяне на опита в областта на атомната енергетика, натрупан по време на дългогодишната експлоатацията на АЕЦ „Козлодуй“, както и за подпомагане безопасната експлоатация на иранската атомна електроцентрала.