Отидете към основна версия

2 535 8

Не е проблем първи да попитате за заплащането

  • цвяткова-
  • интервю-
  • работа-
  • мтел
Снимка: Shutterstock

Един от въпросите, пред които всеки кандидат за работа се изправя, е дали първи да отвори темата за заплащането или да изчака потенциалният работодател да отвори темата. В действителност не е проблем да зададете този въпрос, но е добре преди това да сте наясно какво точно се изисква от вас. Как да стигнете до интервю за работа, какво да питате и как да отговаряте на някои въпроси, които задължително ще получите, отговаря за читателите на Факти.бг Гергана Цвяткова, експерт „Привличане на таланти“ в Мтел.

Госпожо Цвяткова, какво трябва да съдържа едно CV, за да гарантира на кандидата, че ще бъде поканен на интервю?

Това, което със сигурност ни прави впечатление, е едно структурирано, подредено, хронологично издържано CV, в което много лесно може да се проследи опитът на кандидатa и да се види неговият индивидуален подход.

Със сигурност CV-та, в които кандидатът не е вложил усилие да изрази себе си и да покаже своята индивидуалност, трудно биха изпъкнали сред останалите. Автобиографии, които показват „out of the box“ мислене и различно, креативно отражение на профила на кандидата, са първите, които ни правят впечатление, и нямаме търпение да се срещнем с тези хора на живо.

Как се прави CV тип „out of the box“?

Всеки тип маркетингова позиция, например, предполага такъв тип подход. Позиции, свързани със създаването на нови продукти, комуникационни кампании или проекти, също дават възможност на кандидата да се отличи, представяйки опита си по един по-интригуващ и запомнящ се начин.

Могат да се използват стилизирани изображения, пиктограми, разчупен дизайн – има достатъчно онлайн платформи и приложения, които позволява на хората да създадат уникално CV, лесно и просто.

Кои са трите любими въпроса, които им задавате по време на интервю?

Много ми е трудно да отлича само три въпроса. Бих казала, че любими са ми тези, които в най-голяма степен дават информация за мотивацията на кандидата и най-много говорят за това каква личност стои срещу мен.

Един от тях е въпросът „Ако не ставаше въпрос за пари, настина ли бихте работили това, за което кандидатствате?” или „Какво всъщност бихте правили?”. Този въпрос може да разкрие много информация за начина, по който човек възприема себе си, дава му възможност да изрази страстта си и веднага показва доколко има допирни точки с позицията. Идеята е да усетим какво го движи, какъв тип среда предпочита, какво би го провокирало да бъде креативен и да се чувства на точното място.

Друг много любим въпрос ми е „За какво най-често Ви благодарят колегите?”, който е нюанс на въпроса „Какви са Вашите най-силни страни?”, но ни позволява да избягаме от клишетата на заучените фрази. Бих го определила като стойностен, защото ни дава информация доколко човек е аналитичен, познава себе си и е склонен да си даде реалистична самооценка.

По този начин човек започва да мисли за себе си не в „три думи“, а за реална ситуация, в която е получил признание.

Третият въпрос, който ми носи информация отново за личността на човека, е „Какво не би Ви липсвало от предишната работа?”. Зададен по този начин, въпросът дава възможност на човека, без да се притеснява, да изрази причините, поради които си тръгва от последния си работодател, и това, което не би искал да среща в новата си позиция.

Кое е правилното – кандидатът или потенциалният работодател да отвори въпрос за парите?

Има различни ситуации. Това, което бих препоръчала от моя опит, е кандидатът да избягва това да е първото нещо, за което пита.

Ако вече се е заинтересувал достатъчно от спецификата на позицията, ролята, преките отговорности, екипа, изградил си е ясна представа какво се очаква от него и заплащането е много силен критерий, тогава той може да отвори темата за възнаграждението.

Обикновено тези въпроси идват в края на събеседването от страна на HR или човека, който води интервюто. В много редки случаи от моята практика, кандидатите сами са отваряли тази тема.

Как кандидатът да отговори на въпроса „Вие какво заплащане очаквате?”

Факт е, че много хора се притесняват от този въпрос и как точно да отговорят на него. За мен начинът, по който един кандидат може да отговори, така че да даде информация на отсрещната страна и в същото време по никакъв начин да не се злепоставя, е да посочи своя минимум, под който трудно би могъл да приеме предложение за работа. Всичко останало би било стреляне в тъмното за заплата, която би могъл да получи или пък не.

Как кандидатът да разбере колко компанията е заделила от бюджета си за неговата позиция?

Трудно би разбрал това по време на интервю. В нашия случай това е информация, която би получил в етапа на оферта. Начинът, по който кандидатът е отговорил на въпроса „Какво възнаграждение очаква?”, не е водещият критерии, за да решим дали ще бъде избран.

Всяка компания, която има изградена структура на длъжностите, има рамка за стартово заплащане и заплащане след пробен период, съобразено с изискванията за позицията. Тя е направена именно с цел да има финансов стимул за служителя не само в началото, но и напред във времето, докато извървява следващите стъпки в кариерата си.

Какво задължително не трябва да правят кандидатите по време на интервю?

Като начало не трябва да закъсняват за интервю или да пропуснат да предупредят за неочаквано настъпила невъзможност да дойдат.

Също толкова неприятно впечатление прави, ако кандидатите идват неподготвени за позицията, за която кандидатстват, или не са проучили компанията. Ако отговорът на въпроса „Как си представяте работата/позицията?” е „Аз очаквах Вие да ми разкажете, защото толкова много CV-та пуснах напоследък, че вече се обърках за какво кандидатствам.” , кандидатът гарантирано няма да бъде приет сериозно. Едва ли с демонстриране на подобен интерес и мотивация може да очаква да продължи в следващи стъпки на подбора и да стигне до оферта за дадената позиция.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини