Отидете към основна версия

940 6

Петкова: Държавата няма да купува ЕРП-та

  • чез-
  • теменужка петкова-
  • газ

Голямо предимство за България е, че на територията на страната ни се намират 80 процента от компресорните станции за целия регион

Няма икономическа логика държавата да си върне собствеността върху електроразпределителните предприятия (ЕРП). Това каза в отговор на въпрос на студент министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на откриването на втория ден на 15-ия Младежки икономически форум, организиран от Студентския съвет при Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Тя припомни, че още през 2003 г., на база на стратегията, която е приета, правителството е заложило като опция държавата да излезе от този бизнес.

Петкова не пожела да коментира дали приетата тогава стратегия е правилна или не. Темата беше дискутирана след форума. На същия въпрос, зададен от журналист, Петкова потвърди думите си и добави, че българската държава много отдавна е взела решение да напусне електроразпределителните предприятия. Освен това в момента текат арбитражи с електроразпределителните предприятия и страната ни трябва да бъде изключително прецизна и внимателна, когато се вземат подобни решения.

Министърът на енергетиката запозна студентите с диверсификацията на енергийните ресурси, които по нейните думи трябва да бъде не само основен приоритет, но и да стане факт. Петкова беше категорична, че диверсификацията ще допринесе за повишаване на сигурността на доставките и конкурентоспособността.

Министърът на енергетиката посочи, че интерконекторът на България с Гърция е стратегически, защото този проект ще осигури връзка на страната ни с Южния газов коридор. Друг много важен проект, по който енергийното министерство работи, е интерконекторът със Сърбия. Реализирането на междусистемната връзка с Турция ще даде възможност на България за достъп до терминалите за втечнен газ, които се намират на турска територия. Петкова припомни, че в края на 2016 г. междусистемната връзка с Румъния е завършена.

Енергийният министър допълни, че се предвижда и изграждането на платформа за търговия с природен газ, което ще даде много сериозен тласък на развитието на пазара за природен газ в целия регион и за неговата либерализация.

Според Петкова реализацията на всички тези проекти освен за осигуряването на доставките на природен газ, ще даде възможност да се постигнат и конкуренти цени на природния газ.

Голямо предимство за България е, че на територията на страната ни се намират 80 процента от компресорните станции за целия регион, изтъкна министърът на енергетиката. Тези съоръжения дават възможност да се осигури реверсивен поток в двете посоки в доставките на природен газ.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини