Турската лира продължава да се обезценява и в началото на новата седмица, достигайки поредно рекордно дъно спрямо щатския долар, отразявайки инвеститорските притеснения относно разширяващия се дипломатически скандал между Вашингтон и Анкара.
В началото на европейската търговия американският долар поскъпна до нов исторически връх от 5,1400 турски лира. Еврото пък нарасна до нов рекорден връх от 5,9450 турски лири, въпреки че по същото време единната европейска валута се намира под натиск от продажби спрямо щатския долара към 1,1550 долара - негово най-ниско ниво от 28-и юни насам, съобщи БНР.
От доста време насам напрежението между САЩ и неговия важен съюзник в рамките на НАТО и основен търговски партньори се отразяваше негативно на инвеститорското настроение, като през миналата седмица дипломатическият конфликт се изостри в резултат на решението на Вашингтон да наложи санкции на двама от министрите от кабинета на президента Реджеп Ердоган след отказа на Анкара да освободи американския пастир Андрю Брънсън, обвинен в подкрепа на опита за преврат през юни 2016-а година. Турският президент заяви, че решението на Вашингтон е непочтително и че Анкара ще отговори със замразяване на финансови активи на американски министри.
Турската валута вече загуби около 25% от стойността си от началото на годината насам в резултат на рязко нарастване на инфлацията до двуцифрени нива, както и с оглед на инвеститорските притеснения относно независимостта на централната банка на страната в отговор на нееднократните призиви на президента Реджеп Ердоган за по-ниски лихвени ставки въпреки растяща инфлация.
Международните инвеститори гледат на Турция като на особено уязвима от общото поскъпване на американския долар в световен план, тъй като страната има големи по размер дългове, деноминирани в долари. Това означава, че всяка една по-нататъшна обезценка на турската лира спрямо зелените пари допълнително оскъпява обслужването на тези задължения.
Официалните данни на Турския статистически институт от петък, показващи нарастване на инфлацията в страна през юли до 14-годишен връх от 15,85%, също допринасят за продължаващия натиск от продажби, на който е подложена местната валута.
Агенция Ройтерс пък цитира редовен месечен доклад на Турската централна банка, според който енергийната инфлация се очаква да продължи своя възходящ тренд в краткосрочен план с оглед на перспективите за по-високи цени на природния газ и на електроенергията.