Отидете към основна версия

8 186 25

Все повече българи си купуват стаж за пенсия

  • пенсия-
  • купен стаж

От началото на тази година стажът за пенсия поскъпна заради ръста на минималната заплата от 610 на 650 лева

Снимка: БГНЕС

Все повече българи си плащат, за да могат да се пенсионират. Само за първите три месеца на тази година 324 кандидат пенсионери са си купили стаж за пенсия. Това е увеличение с 55% спрямо същия период на миналата година, когато стаж са си купили 209 човека. Това показват последните данни на Националния осигурителен институт, цитирани от "Труд".

Общата сума, която са внесли кандидат пенсионерите, е 2,94 милиона лева, докато преди година сумата е била 2,5 млн. лева. Пандемията от коронавируса и последвалите съкращения на работници в много фирми са една от причините все повече хора да не могат да натрупат нужния стаж, въпреки че вече имат навършена пенсионна възраст, коментират експерти. Най-често дълготрайно безработни са именно хората в предпенсионна възраст. Другата причина да си плащаме за пенсиониране е непрекъснатото вдигане на изисквания стаж и възраст за пенсия.

От 1 януари жените вече се пенсионират на 61 години и 8 месеца, при 36 г. стаж, а мъжете на 64 години и 4 месеца и 39 години стаж, като нужният стаж продължава да расте с по 2 месеца през следващите години. През миналата година българи са платили над 14,6 млн. лева, за да могат да се пенсионират, докато през 2019 г. са внесени вноски за близо 14 млн. лева, показват още данните на НОИ.

От началото на тази година стажът за пенсия поскъпна заради ръста на минималната заплата от 610 на 650 лева. Така, ако искаме да си купим месец стаж, трябва да платим 128,70 лева, а за година - 1544,40 лева. Има три варианта, при които хората могат да си купят стаж за пенсия: за времето на обучение за завършено висше или полувисше образование, за периода, в който карат докторантура или до 5 години, недостигащ стаж по общия ред. Купеният стаж се зачита за осигурителен от трета категория и може да се ползва само при пенсиониране.

Хората внасят сумата на осигурителните вноски за своя сметка по банков път, като “закупеният” стаж се установява с удостоверение, което се издава от съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт. Осигурителният доход за времето, за което е “закупен” осигурителен стаж, не се взема предвид при изчисляването на индивидуалния коефициент на пенсионера.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 6 гласа.

Свързани новини