Отидете към основна версия

1 374 1

Продажбите на видеоигри намаляват за първи път от години

  • видеоигри-
  • конзола-
  • сони-
  • плейстейшън

Очаква се пазарът да се върне към растеж през 2023 г., с продажби за 195 млрд. долара, прогнозират експертите

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Продажбите на видеоигри се очаква да отчетат годишен спад за първи път от години, след като секторът, отбелязал бурен растеж в периода на пандемията, сега е изправен пред мрачни перспективи за рецесия, информира Си Ен Би Си.

Световният пазар на видеоигри и свързани с тях услуги ще се свие с 1,2 процента на годишна основа до 188 млрд. долара през 2022 г., прогнозират експертите от компанията за пазарни проучвания "Aмпиър аналисиз" (Ampere Analysis).

Секторът се разрасна с 26 на сто между 2019 и 2021 г., достигайки рекордните 191 млрд. долара. Продажбите на видеоигри трайно се повишават поне от 2015 г., сочат данните на "Aмпиър аналисиз".

Гейминг индустрията получи огромен тласък от локдауните, наложени през 2020 г. заради КОВИД-19. Тогава хората бяха принудени да прекарват повече време в домовете си. Пускането на новите поколения игрови конзоли на "Майкрософт" (Microsoft) и "Сони" (Sony) през същата година също стимулира пазара. Същевременно обаче това се оказа донякъде и "нож с две остриета" - нарушенията в логистиката и недостигът на ключови компоненти на практика означават, че купувачите са изправени пред значителни затруднения в намирането на нови конзоли в магазините.

Инвазията на Русия в Украйна наред с проблемите по веригите за доставки и ускоряването на инфлацията влошиха още повече перспективите за бранша. Множество производители на софтуер и хардуер за видеоигри решиха да спрат дейностите си в Русия, включително "Майкрософт" и "Сони".

През 2021 г. Русия е била десетият по големина пазар за видеоигри в света, според "Ампайър", но се очаква да отстъпи до 14-а позиция в световната класация тази година, губейки 1,2 млрд. долара стойност.

Очаква се пазарът да се върне към растеж през 2023 г., с продажби за 195 млрд. долара, прогнозират експертите на компанията.

Сред другите предизвикателства пред сектора са промените в условията за защита на личните данни от страна на "Епъл" (Apple), които затрудняват разработчиците на игри за мобилни устройства да проследяват предпочитанията на потребителите на айфони, както и отлагането в разпространението на хитови заглавия.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 5 гласа.

Свързани новини