Отидете към основна версия

1 862 5

Официално държавата се отказа от „златната акция“ в БТК

  • виваком-
  • бтк

БТК беше приватизирана през 2004 година. Купувачът

Министерският съвет упълномощи министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов по време на общото събрание на акционерите на „БТК“ АД да гласува „за“ отмяната на особените права на преференциалната акция (т. нар. „златна“ акция). Кабинетът упълномощи министъра да подкрепи промяната на фирменото наименование на дружеството, както и да гласува „за“ отписване на БТК от Регистъра за публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

Това става ясно от приетите днес решения на заседанието на Министерски съвет.

На днешното си заседание кабинетът одобри доклада по темата на министрите на транспорта, информационните технологии и съобщенията, на финансите и на икономиката и енергетиката. В него се отбелязва, че са налице основанията, залегнали в приватизационния договор от 2004 г., за отмяна на особените права на преференциалната акция.

Подчертава се също така, че преференциалната акция е изиграла своето предназначение за един значителен период от време – имала е за цел да осигури плавния и безпрепятствен преход, компанията да не бъде разпродадена и да продължи да работи.

По време на общо събрание на БТК, насрочено за 30 септември, се очаква да бъде взето решение и за отписване на компанията от регистъра на публичните дружества, воден от Комисията за финансов надзор.

Друго решение по време на общото събрание, което също ще бъде подкрепено от транспортния министър, е за смяна на името на БТК – предложението е новото име на компанията да бъде „Вива Телеком България“.

По неофициална информация държавата се е съгласила на обезсилване на златната акция срещу изплатени вече от новия собственик на телекома 100 млн. долара. Срещу това ще бъдат вдигнати запорите от страна на транспортното ведомство върху продажбата на стотици имоти и прекратяването на всички съдебни претенции водени от страна на държавата срещу БТК.

Сумата е значително по-малка от постигнатото решение по арбитражното дело за изплащане на държавата на разликата от 80 млн. евро от препродажбата на дружеството от "Вива венчърс" на "Адвент" плюс лихвите от 13 млн. евро или общо 93 млн. евро.

Така по валутните курсове за днес това означава, че държавата се е отказала от 35 млн. лв. срещу неясно какво, коментира „Медиапул“.

Припомняме, че БТК беше приватизирана през 2004 година. Купувачът "Вива Венчърс" плати 230 млн. евро за 65% от компанията. Заедно с договорът за продажба без търг беше издаден и лиценз за трети GSM оператор.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини