Представители на румънската компания Nuclearelectrica и консорциум от американски, канадски и италиански компании подписаха договор за изграждането на трети и четвърти блок на атомната електроцентрала в Чернавода (окръг Констанца) в кулоарите на 29-ата Конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменението на климата (COP-29) в Баку. Това съобщи румънското министерство на енергетиката.
„Това е най-важният проект в румънския енергиен сектор през последните десетилетия“, каза министърът на енергетиката Себастиан Бурдуя. „Заедно с най-големите международни партньори ще го приложим до 2031-2032 г.“
„Двата нови реактора ще означават допълнителна инсталирана мощност от повече от 1400 MW в Черна вода, увеличавайки годишното производство на енергия в Румъния с повече от 11 милиона MWh за най-малко 30 години, повече от 19 хиляди. платени работни места и намаляване на емисиите на въглероден диоксид с поне 10 милиона тона годишно“, отбеляза министърът.
Третият и четвъртият блок на атомната електроцентрала Чернавода ще осигурят необходимото количество енергия за годишното потребление на 7 милиона домакинства днес, се казва в изявление на румънското министерство на енергетиката. След завършването на проекта, след 7-8 години, Румъния ще осигурява повече от 30% от енергийните си нужди от ядрена енергия.
Nuclearelectrica е национална компания за производство на електрическа и топлинна енергия, както и на ядрено гориво, в която 82,5% от акциите принадлежат на държавата. Компанията е оператор на атомната електроцентрала Черна вода с два работещи енергоблока, създадени по канадската технология Candu, които генерират 20% от електроенергията в Румъния.