"С всеки следващ Висш съдебен съвет ние възпроизвеждаме едни и същи дефекти". Това заяви вицепремиерът Меглена Кунева в "Здравей, България" по Нова телевизия ден след публикуването на доклада на ЕК за българската правосъдна система.
„Има ли ВСС, от чиято България да е доволна? Тъй като отговорът е по-скоро отрицателен, очевидно имаме структурен проблем. С всеки следващ ние възпроизвеждаме едни и същи дефекти. Не очаквайте, че с един закон ние ще поправим нещата", изтъкна Кунева.
Тя се позова на примера на Румъния, която въведе сериозни промени в структурата на съдебната си система.
"ВСС не може да твърди, че всъщност не греши и че докладът на ЕК всъщност е много добър за тях, а той абсолютно не е", заяви вицепремиерът, допълвайки че ВСС трябва да погледне истината в очите.
Според нея не е редно изпълнителната и законодателната власт да се намесват в съдебната система.
Съдебната власт има потенциал да върне доверието в нея. Правят се конкретни стъпки назначенията да станат по-прозрачни. Най-важното за това са ясните критерии и обосновка при назначенията на магистрати. Това коментира пред БНТ министърът на правосъдието Христо Иванов, който участва в неформална среща на министрите на правосъдието в Рига. Той посочи, че най-бързи изводи от доклада на ЕК трябва да си направи Висшият съдебен съвет, защото днес предстои изборът на председател на ВКС.
Всеки магистрат обаче трябва да даде своя принос да излезем от този период на стагнация и липса на прогрес, уточни Христов. По думите му общият извод от доклада е, че конкретните резултати, които трябва да видим, не са настъпили. Докладът е коректен, отчита направените организационни усилия, но няма място за фанфари, обобщи правосъдният министър.