Отидете към основна версия

916 0

ЕК следи внимателно кадруването в съдебната система

  • всс-
  • инспекторат-
  • ек-
  • доклад

Неправителствени организации поискаха спиране на процедурата за избор съдебни инспектори

Европейската комисия следи много внимателно процедурата по избор на членове на инспектората към ВСС, а процесът по назначения в съдебната система и органите на управлението му ще присъства в януарския доклад на комисията. Това заяви днес говорителят на комисията Марк Грей на редовен брифинг в Брюксел – ден преди Народното събрание да гласува окончателно кандидатурите за съдебни инспектори.

В понеделник Българският хелзинкски комитет, Българският институт за правни инициативи, Съюзът на съдиите, Центърът за либерални стратегии, Институтът за развитие на публичната среда, Програмата за развитие на съдебната система, "Програма Достъп до информация" поискаха спиране на процедурата за избор на инспектори в инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС).

Те са изпратили писмо до главния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, председателя на парламента Цецка Цачева, премиера Бойко Борисов, с което настояват за промяна в Закона за съдебната власт и спиране на "формалната и непрозрачна" процедура по избор на съдебни инспектори.

Повод за поредните критики към парламента стана проведената през миналата седмица процедура по номиниране и изслушване на кандидати за съдебни инспектори. Парламентарната правна комисия успя да сбие всичко това в 3 дни, а изслушването на кандидатите за проверяващи в съдебната система мина напълно формално. Широката публика успя да разбере кои са номинирани за ключовите позиции едва два дни преди те да бъдат обсъдени от парламентарната правна комисия.

Народното събрание погази и сроковете от Закона за съдената власт, според които кандидатите за инспектори трябва да са ясни най-малко 2 месеца преди изтичането на мандата на настоящите членове на инспектората. Те бяха обявени, но само месец преди да изтече мандатът на сегашните проверяващи в съдебната власт.

Марк Грей потвърди, че Брюксел е получил писмото от българските неправителствени организации. Той коментира, че ЕК следи този въпрос, защото темата влиза в обхвата на мониторинговия доклад. Грей добави, че миналата седмица по този повод е било изпратено писмо и правосъдния министър Диана Ковачева.
 
"Очакваме номинациите да отговарят на изискването за пълна прозрачност и да са съобразени със съответните процедури, това ще се посочва и в следващия доклад в края на януари или началото на февруари догодина", каза говорителят на ЕК. Той обясни обаче, че въпросът с избора вече е поставян в досегашните доклади и в писмото до министерството. "Това означава, че следим развитието отблизо", каза Грей.

“За втори път през тази година ставаме свидетели на порочния начин, по който парламентът подхожда към назначенията на длъжности от определяща значимост за състоянието на съдебната система в България и възможността за реформирането й", се казва в отвореното писмо на българските неправителствени организации. Според тях поведението на парламента се превръща в тенденция. По подобен непрозрачен начин по-рано тази година бе попълнена и квотата на парламента във Висшия съдебен съвет.
 
От гражданския сектор припомнят, че още на 5 май миналата година са предложили подробни правила за избор на висши държавни длъжности, включително в институциите на съдебната власт. Писмото им е останало без отговор. Без реакция остана и протестното писмо за непрозрачния избор на членовете на ВСС.
 
"Очевидно е, че парламентът води политика на непрозрачност и процедури за назначения в съдебната власт, при които липсват достатъчно информация за кандидатите, мотиви от страна на номиниралите ги, реално публично изслушване и обективна и задълбочена оценка на относимите качества на кандидатите, включително на професионалния им капацитет и поведение", се казва в последното писмо на неправителствените организации.
 
Според тях тези причини имат централна роля за опорочаването на българското правосъдие и липсата на обществено доверие в него.

"При този начин на назначения не просто няма действително отсяване на годните от негодните, но той превръща във водещ критерий при подбора задкулисните договорки, базирани на скрити за обществото обещания и зависимости. При този начин дори и добри кандидати биват сведени до политически протежета, вместо да получат заслуженото обществено овластяване.
 
Тук не става дума просто за отсъствие на демократична култура, а за последователно възпроизводство на модела, при който порочни политически влияния се прехвърлят в съдебната власт. Всичко това може лесно да бъде проследено в банкрутиралата кариерна политика на ВСС", се казва в позицията на гражданския сектор.
 
Те настояват Народното събрание да прекрати последователното изолиране на гражданското общество от дебатите и да гарантира чрез закон гражданското участие в процедурите по назначения в съдебната власт. Неправителствените организации изразяват своята надежда, че ЕК ще намери начин публично да оповести своята позиция по тяхното искане.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини