Парламентът освободи предсрочно управителя на Здравната каса Камен Плочев от втори опит. Това стана след час дебати и няколко месеца напрежение около НЗОК. За освобождаването на Плочев гласуваха 109 души от ГЕРБ и Воля, 72 от БСП бяха против, а 30 от ДПС се въздържаха.
Шефът на НЗОК поиска сам да се оттегли заради здравословни проблеми в края на май. Той се позова на член от Закона за здравето, според който, ако три месеца не може да изпълнява задълженията си, може да напусне.
Плочев излезе в дълъг отпуск и се конфронтира открито със здравния министър за дълговете на НЗОК към европейските здравни каси. Тогава Ананиев поиска оставката му.
Преди две седмици Надзорният съвет на Касата поиска парламентът да реши дали да освободи Плочев. В петък управляващите опитаха да вземат решение, но заради протест на БСП то бе осуетено.
„Миналата година, когато обсъждахме оставката на бившия шеф на НЗОК д-р Комитов, той отсъстваше - имаше тези за сериозно негово заболяване. Сега се процедира по същия начин и с проф. Плочев”. Това каза народният представител от ПГ на „БСП за България” проф. Георги Михайлов от парламентарната трибуна.
Той добави, че равносметката в здравеопазването за година и два месеца е: сменени министър на здравеопазването и двама управители на НЗОК. „Какъв е ефектът от смените и има ли такъв? Управляващите твърдяха, че искат спокойствие в системата. Това спокойствие не дойде”, констатира проф. Михайлов.
Той коментира, че проблемите в здравеопазването идват от запазването на статуквото и документите, предлагани от управляващите. Народният представител даде за пример наредбата за финансовото управление на болниците, наредбата за сключване на договори между НЗОК и лечебните заведения, както и националната здравна карта, които предизвикаха бурни дебати и негативно отношение в професионалните съсловия и обществото. По думите му тези документи показват, че НЗОК въобще не е обществен орган, а е пряко подчинена на Министерство на здравеопазването и на Министерство на финансите.
„Какво избираме ние в парламента - управител на НЗОК, който няма глас в Надзорния съвет на Касата и който управляващите да сменят с различни процедури. Крайно време е, вместо да се занимаваме с процедурните въпроси, да се тръгне към решаването на проблемите на българското здравеопазване”, призова Георги Михайлов.
Това е един изключително добър специалист. Това е изключително отговорен човек. Това заяви депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов по време на дебатите за предсрочното прекратяване на пълномощията на шефа на НЗОК Камен Плочев.
17 години Иванов работел заедно с Плочев и даде висока оценка за него като лекар. Три месеца Здравната каса е на автопилот, по думите му. Това обаче повече не може да продължава. Трябва да се вземат отговорни решения, каза Иванов.
Според Нигяр Джафер от ДПС Плочев си отива заради констатациите му, които политическата конюнктура не е могла на приеме. "Плочев каза, че системата ще рухне тази или следващата година, каза, че иска актуализация на бюджета на Здравната каса, въпреки че има 400 млн. повече. Упорито твърдеше, че средствата, дължим към чужди здравни каси са 70 млн., а не 7 млн.", припомни депутатката.
Тя припомни, че Плочев е бил 17-ият шеф на Здравната каса и че повечето досега са си тръгвали след оставка. "Какво ще остане след сагата "Плочев"? Отдавна здравнонеосигурените не са проблем, въпросът е какво даваме на осигурените и как ги мотивираме да се осигуряват. Прекрасни лекари - лошо здравеопазване", каза още Джафер.
Това провокира лидерът на "Воля" Веселин Марешки да попита БСП дали по тяхно време асансьорът е работел и припомни колко са били пенсиите по времето на Жан Виденов.