Оцеляването на топлофикационните дружества зависи от това дали предлагат поносима и конкурентноспособна услуга на пазара. Това заяви председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев по време на изслушването на представителите на топлофикациите в НС на заседание на икономическата комисия, предаде БГНЕС.
На ниво краен потребител има условия за конкуренция - какво отопление се избира, посочи Семерджиев и обясни: "Значителна част от хората предпочитат да се отопляват с електроенергия и с климатици. Но това не е алтернатива, защото ако утре решим да преминем всички на електроенергия, системата няма как да издържи", посочи председателят на енергийния регулатор.
Той добави, че топлофикационните дружества трябва да помислят как да останат конкурентни на пазара. "В България всички дружества работят с норма на възвращаемост 4%. Предизвикателствата пред тях са много големи. Какви са възможностите за намаляване на сметките? Първата е да се повиши ефективността на дружествата - да намалят себестойността на произведената енергия, втората - да се намалят загубите по мрежата, третата е в ръцете на потребителите - да повишат енергийната ефективност в жилищата и сградите", каза Семерджиев.
Няма нито едно топлофикационно дружество в страната, на което да са признати всички технологични загуби по мрежата в цената, а в момента те нямат по-голям проблем от събираемостта на сметките за парно, продължи Ангел Семерджиев. Регулаторът е най-настоятелната страна за рехабилитацията на мрежата.
В законодателството предвиждаме изглаждането на резките промени в цените на природния газ, а политиката е изцяло в полза на потребителите за омекотяване на тези ценови удари без да се пренебрегва състоянието на Булгаргаз, е позицията на председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.