Отидете към основна версия

949 3

Токът скача с максимум 10 %

  • ангел семерджиев-
  • дкевр-
  • ток-
  • парно
Снимка: БГНЕС

Крайната цена на електроенергията в България ще си остане най-ниска в региона. Това каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. И в следващия ценови период от 1 юли цената на тока ще остане най-ниска в сравнение със съседите ни, независимо, че ще се наложи увеличение.

„Ние имаме производители, които са сравнително евтини и които влизат в регулирания пазар, но това, което налага увеличаване на крайната цена са добавките, които трябва да стимулират развитието на ВЕИ, което е в най-силната си фаза и през следващата година се очаква въвеждане на голямо количество ВЕИ мощности.

Увеличава се и цената на произвежданата чрез когенерация електроенергия, тъй като се повишават цените на природния газ и на въглищата. Ще се въведе и новата мощност в "Марица Изток 1", която ще произвежда енергия на по-висока цена, отколкото старите мощности. Най-вероятно ще повлияе на цената и необходимостта от закупуването на квоти парникови газове", обясни Семерджиев. Той, по данните, с които разполага към момента, не смята, че увеличението на цената на електроенергията от 1 юли ще е по-голямо от 10 %.

От 1 април ще има увеличение на цената на природния газ и на парното. Засега прогнозите сочат, че цената на газа ще се повиши със 7-8 %. Ще има увеличение на цената на парното и топлата вода с различен процент за различните дружества.

Цената на топлоенергията не беше променена в средата на отоплителния сезон от 1 януари и дружествата имат недовзети приходи от новата цена на газа от началото на годината. Основните клиенти, които забавят плащанията си към газовата компания, са топлофикационните дружества.

Семерджиев заяви, че евентуално намаление на цената на природния газ от Русия може да бъде отразено веднага, защото механизмите на ценообразуване при природния газ са едни от най-гъвкавите – на всеки три месеца.

От момента, в който има промяна в тези договори, това може да бъде отразено веднага или в рамките на тримесечния период или веднага следващото тримесечие. Ще реагираме мигновено на един такъв процес, каза той. Ако това се случи, цената на парното в началото на следващия отоплителен сезон може да остане същата.

Според Семерджиев, няма опасност газовото находище Чирен да остане празно.  „Уверени сме, че „Булгаргаз” би могъл да се справи със ситуацията включително и със заеми. Паричните потоци на „Булгаргаз”, по цените които сме определели, би трябвало да му осигуряват достатъчно средства“, каза той.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини