Отидете към основна версия

836 0

Купуване на гласове в Кюстендил

  • избори-
  • кюстендил-
  • купуване на гласове

Сигнали за купуване на гласове, грешки в изборната бюлетина и поставени видеокамери пред секциите съпътстваха днешния изборен ден в Кюстендил, предаде БНТ. В общината отново гласуват за местен парламент, след като предишният вот за общински съветници беше касиран. 16 партии и коалиции и трима независими кандидати се борят за 37 места за общински съветници. Хората с право на глас в общината са над 58 хиляди.

Полицаи проверяват всеки съмнителен автомобил на входовете на ромския квартал. Мнозина от хората тук се питат дали и репортерите на телевизия не са купувачи на гласове и недоволстват, че на предишни избори партиите са плащали повече.

Не се притесняват да кажат, че много хора тук са неграмотни и са инструктирани как да гласуват. Давали им по 20 – 30 лв.

В навечерието на изборите, при вчерашната полицейска проверка в ромския квартал след сигнал за акцизни стоки без бандерол са задържани петима.

Катя Табачка, говорител на Областна дирекция на полицията заяви: "По време на проверката са иззети 2 оръжия, торба с тютюн, на два от адресите е намерено голямо количество пари, не са дадени обяснения от собствениците за произхода им."

От прокуратурата съобщиха за БНТ, че образуваните досъдебни производства са за акцизни стоки без бандерол. Парите у двама от задържаните са общо 27 хиляди лева.

Георги Константинов, - дежурен прокурор в Районна прокуратура - Кюстендил - разказва, че е намерено подобие на избирателен списък с имена на хора.

Хората, попаднали в списъка, ще бъдат разпитани. В ромския квартал днес срещахме цели групи, тръгнали към урните, преместени в града с обяснението да бъде намален контролираният вот. Партии обаче сигнализираха за поставени видеокамери за наблюдение.

Анани Константинов - председател на ОИК: "Те са сложени преди няколко дни въпреки нашата забрана, става дума за неподчинение на длъжностни лица, което не би трябвало да бъде допускано."

Част от камерите бяха покрити с черен плат като тези пред секция 59, станала известна с нарушения на предишния вот. От комисията поискаха съдействие от полицията да бъдат премахнати камери като тази, монтирана на електрически стълб и гледаща към единствения вход на избирателна секция.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини