„Ако „Топлофикация София" не плати дълга си до 25 октомври, то може да бъде спрян газа до дружеството – т.е. до „Булгаргаз", и дори компанията да иска, да не може да направи доставки на когото и да е, не само на „Топлофикация София", каза директорът на газовото дружество Николай Павлов в „Тази сутрин“ по бТВ.
„Не вярвам да се стигне до спиране на синьото гориво за „Топлофикация София“, отбеляза обаче Павлов.
В четвъртък дружеството предупреди, че можа да се стигне принудително прекратяване на договора за доставка на природен газ с "Топлофикация София", ако не бъдат погасени задълженията на столичното парно. Целта на това писмо е да се намери решение, каза директорът на „Булгаргаз“.
Павлов избегна да даде конкретен отговор дали ще бъдат прекъснати доставките за "Топлофикация София", ако не се намери решение за заплащане на дълга.
По думите му задълженията на столичното дружество са 131 милиона лева, което прави 30% от приходите на „Булгаргаз“ и се случва всяка година по това време този дълг нараства и стига до 200 милиона. Въпреки това Павлов отбеляза, че газовото дружество е на печалба.
„Всички останали клиенти на „Булгаргаз“ си плащат. Ако в Европа не си плащаш, ти спират газа“, заяви Павлов и отбеляза, че сега ситуацията е много трудна заради повишените цени на синьото гориво на международните пазари.
Въпреки кризата в световен мащаб „Булгаргаз" е осигурил достатъчно гориво за своите клиенти и то на по-добри цени от тези в момента в Европа, категоричен е Павлов.
„Булгаргаз“ поиска ново поскъпване на природния газ от ноември с близо 32%. Предлаганата цена е 126 лева и 76 стотинки за мегаватчас.
„Окончателното ни предложение за поскъпването на природния газ ще бъде внесено на 1 ноември, сега направихме само първите изчисления. Но виждаме криза, Европа признава – стигна се до 120 евро на мегаватчас. През юни 2020 година цената беше само 5 евро. Това е увеличение от 24 пъти“, коментира директорът на „Булгаргаз“ по повод на исканото увеличение.
Според Павлов енергийната криза е привнесена в България от Европа, тъй като там страните не са запълнили хранилищата си с газ, а в нашата държава само между 6 и 8% от тока са произвеждат с газ.