Отидете към основна версия

2 408 10

Банките са консервативни към строители

  • банки-
  • кредити-
  • строители

- Г-жо Николова, от известно време банките се състезават да предлагат различни промоции за ипотечни заеми.

- Да. Като цяло, въпреки че през 2010 г. излязохме от рецесията и видяхме първите сигнали за съживяване на икономиката, по-голяма част от бизнеса не успя да изпълни планираните приходи, а хората продължаваха да чувстват несигурност за доходите и заетостта си. Все пак в първото полугодие на 2011 г. видяхме един по-активен пазар, търсенето на кредити се увеличи, а условията по тях се подобриха значително. Това според мен е основание да очакваме умерен, но стабилен растеж. Потребителите стават все по-активни, а финансовите институции - все по-гъвкави. При голяма част от офертите лихвените нива, процентът на финансиране и на монолитно, и на панелно строителство, съпътстващите такси и комисиони са на нивата от средата на 2008 г. От друга страна, ръстовете на новоотпуснатите ипотечни кредити спрямо началото на 2010 г. се стабилизират и надхвърлят 10%. По-голямата сигурност, която търсят клиентите, доведе до по-честото и по-разумното ползване на застрахователни продукти, които дават допълнителна сигурност при покупката на жилище с кредит.

- Фирмите по-трудно ли получават финансиране, отколкото гражданите?


- „За да получиш кредит, първо трябва да докажеш, че не се нуждаеш от него“ - закон на Мърфи. В момента гражданите получават по-лесно финансиране, и то на доста по-ниски лихвени нива. Предвид влошилия се портфейл на бизнес кредитите от 2009 г. насам. Лихвите при тях варират от 8 до 11%. Очаква се още фирми с повече от едно задължение към различни институции да мислят как да ги окрупнят. Основната причина за това е, че доста от кредитите, взети през последните 3-4 години, бяха главно краткосрочни.

- По-трудно ли е един строителен предприемач да получи заем? Различни ли са изискванията за строителите?

- Съществуващите имоти дават по-голяма сигурност на купувача, но в повечето случаи предлагат по-ниско качество. Ако пък са строени в последните години, струват повече. Новото строителство дава добро съотношение между качество и цена, но пък е свързано с повече рискове - няма стопроцентови гаранции не само за сроковете, в които ще бъде завършено, а в период на криза и дали изобщо това ще се случи, както и с какво качество, което прави банките изключително консервативни във финансирането на строителни предприемачи.

- Предпазливи ли са кредитоискателите на бизнес и ипотечни кредити? Какъв е обемът на най-търсените заеми и за какъв срок?

- Всички сме длъжни да бъдем предпазливи. Средният размер на изтеглените ипотечни кредити в страната е около 40 000 евро за срок от 25 години. Тази тенденция показва, че потребителите са далеч по-предпазливи, отколкото преди промяната на икономическата среда.

- Какво бихте посъветвали компания, която се нуждае от свежи пари за бизнеса си?

- Предлагането на истинско разнообразие от банкови продукти изисква много време и познания, за да се направи правилният избор преди теглене на кредит. Най-сигурно е да ползват услугите на професионалисти в кредитирането, които да изберат най-подходящата за тях оферта.

Като цяло, бизнесът у нас се нуждае от свежи пари, за да реализира своите проекти, но съветът ми към всички е, да бъдат изключително предпазливи и умерени в размера и срока на кредитите, които теглят.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини