Между 25% и 30% ръст в цените на жилищата в Кейптаун отчетоха местни анализатори за изминалата 2015 г. Причините са от една страна обезценяването на местната валута, а от друга – дефицитът на имоти. „Благодарение на спада на ранда, чужденците могат да купят по-изгодно жилища в Кейптаун”, казва Денис Догън от Dogon Group. Преобладаващата част от сделките са в луксозния сегмент.
Крайбрежието на Атлантическия океан е притегателен център за пенсионери, споделят местни анализатори, а на пазара има доста имоти, разположени в близост до брега и с разкошен изглед. От инвестиционна гледна точка това е много стабилен сегмент, тъй като цените или не се променят или растат. В ЮАР най-скъпият имот, който се предлага на пазара, е на стойност 6.2 млн. USD.
Кейптаун е особено привлекателен за европейците, тъй като смяната на часовия пояс е минимална. Обикновено предпочитат да живеят в африканската страна по няколко месеца или най-много половин година – между септември и април, когато са топлите месеци.
Сред основните купувачи доскоро бяха англичаните, ирландците и германците. Към тях обаче сега се присъединиха италианците, французите, скандинавците, швейцарците и някои източноевропейци. Броят на американците е малко, тъй като трябва да преминат през няколко часови пояса.
Ръстът на броя чуждестранни инвеститори играе ключова роля за развитието на икономиката на ЮАР и влияе положително върху демографията на страната.