Отидете към основна версия

1 880 1

Драстични нарушения в казуса с „тютюневия склад” в Пловдив

  • пловдив-
  • тютюнев склад-
  • главен архитект-
  • обвинение
Снимка: БТА

Фрапиращи нарушения на разпоредбите на Закона за културното наследство в казуса с тютюневия склад в Пловдив за периода октомври 2010 г. - февруари 2016 г. е установила Окръжната прокуратура в Пловдив. Под наказателна отговорност са привлечени главният архитект на Пловдив Румен Русев и председателят на „Одрид 8” ЕООД Георги Бранеков.

Главният архитект на Пловдив е обвинен в близо 60 нарушения на нормативната база, регламентираща проектирането, изработването на работни и подробни устройствени планове, издаването на т.нар. скици-виза и тяхната презаверка, издаването на разрешение за строеж и неговото съгласуване и заверяване. Сред извършените от Русев нарушения са и такива по издаване на заповеди, свързани с изменение на регулационните планове, вместо кмета на Община – Пловдив и без да са налични изискуемите от закона предпоставки и съответни съгласувания (вкл. с Министерство на културата) и при липса на актуален документ за собственост на „Одрин 8” ЕООД; издаване на две разрешения за строеж на последното дружество за „Многофункционална сграда с офиси, хотел и бизнес апартаменти, общежития, хранителен магазин и подземен паркинг” и за „Общежития” при липса на изискуемите за това документи.

В резултат на обиск на офис на на „Одрин 8” ЕООД е било намерено и иззето преправено Удостоверение издадено от Министерство на културата, Национален институт за недвижимо културно наследство. Преправката е била в частта от съдържанието, удостоверяваща статута на „сградата на ул. „Одрин” № 8, кв. 165, пл. 610 в гр. Пловдив”, като на мястото на действителния текст е било вписано, че сградата не притежава статут на единична недвижима културна ценност и същата попада „извън охранителната зона на архитектурно строителна недвижима ценност „Тютюнев склад на ул. „Одрин” в гр. Пловдив и „е извън обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групов археологически и архитектурно строителен паметник”. Именно поради това председателят на „Одрид 8” ЕООД Георги Бранеков е привлечен към наказателна отговорност за документно престъпление по чл. 316, вр. чл. 308, ал.1, вр. чл. 26, ал.1 от Наказателния кодекс.

Спрямо всеки един от двамата обвиняеми е взета мярка за неотклонение „парична гаранция” в размер на по 2000 лева. Предвиденото от Закона наказание за престъплението, свързано с противозаконна дейност в защитената територия, за което са обвинени Русев и Бранеков, е лишаване от свобода от 1 до 5 години и глоба от 5 000 до 15 000 лева.

За използването на преправен официален документ, за което обвинение е повдигнато на Бранеков, наказанието е лишаване от свобода до 8 години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини