Отидете към основна версия

6 333 5

Ковачев: Празните помещения могат да изглеждат много по-малки, отколкото обзаведените

  • жилище-
  • интериор-
  • съвет-
  • ковачев

„Интериорен дизайн”. Не е тайна, че за много хора това словосъчетание е доста сложно и непознато. То обаче се явява невероятно свързано с ежедневието на всеки от нас и буквално ни преследва навсякъде – било то на работа или у дома, в хотел или ваканционен комплекс, та дори в мола. Влизайки в един дом или друго закрито пространство то или ви харесва или не. Разбира се, всичко е въпрос на вкус, гледна точка, възприемане на околния свят. Но за да бъде по-уютно и възприето от повече хора като нещо красиво и хармонично е необходима намесата на професионалист. Именно тук се появява интериорният дизайнер. За мнозина тази професия остава далечна – едни хора, които подреждат едни мебели. В действителност става дума за експерти, които могат да улеснят ежедневието ви като направят помещенията в дома ви по-функционални.

Две са основните причини, поради които услугите на интериорния дизайнер не са популярни у нас. Първата е манталитетът на българина – той има ясна и точна визия коя мебел в какъв цвят я иска и къде точно трябва да бъде в помещението. Е друг е въпросът, че като ги подбери веднага вижда грешките, които най-често трябва да преглътне, защото или не му се занимава, или трябва да даде доста пари, за да ги отстрани. Другата причина е, че услугите на интериорният дизайнер е скъпа. По този въпрос може да се поспори, както се казва „за всеки пътник си има влак”. Не е задължително интериорният дизайнер да ви обзаведе дома „от А до Я”. Дори една разходка с него по магазините и един разговор ще ви помогнат да се ориентирате по-правилно в ситуацията и да отговори на доста от въпросите ви.

Какво трябва да имате предвид като обзавеждате дома си? Отговор на този въпрос дава в интервю за imot.bg Алекс Ковачев. Интериорният гуру, спечелил приза “Дизайнер на годината”, е по-известен в чужбина, отколкото у нас. А за нас това е още едно доказателство, че професията му е не е толкова широко позната на нашата географска ширина. Сред проектите му е впечатляващото нощно заведение “Dstrkt” в Лондон, което три поредни години печели призът за най-добър клуб на престижните награди “London Club Awards”.

Ако съберем всички обзаведени от него проекти, то общата им площ надхвърля 100 000 кв.м., които обхващат Москва, Токио, Лос Анджелис и редица европейски градове.

Господин Ковачев, през последната година и половина българинът активно се насочва към покупката на апартамент ново строителство. Какво трябва да има предвид, когато се стигне до етапа на обзавеждането му?

- Ще ви издам нещо: всъщност, празните помещения могат да изглеждат много по-малки, отколкото пълните. Дори не можете да предположите какво е възможно да се случи в помещение от 30 кв.м. с правилната намеса.

Това, което забелязвам при новото строителство (отчасти и в резултат на изискванията по Закона за устройство на територията) е, че има доста ненужни пространства, например малки коридорчета.

Другото, което повечето новодомци не предвиждат са разходите от шпакловка до ключ. Голям част от финансите отиват в невидими, но с изключителна важност, неща: замазки, грундове лепила, конзоли, камери и други артикули. Близо 60% от бюджета е за подобни материали, а останалите само 40% са за електрически уреди, плочки, мебели - нещо много по-видимо.

Съветът ми е да помислите за всичко това преди покупката на имот.

Много често хората се заблуждават, че обзавеждайки самостоятелно даден обект, сметката ще бъде по-ниска, но практиката показва друго. Не правилното пресмятане на квадратните метри плочки, тапети и сгрешен размер на диван водят до набъбване на бюджета, отколкото, ако се използват услугите на интериорен дизайнер, който ще сведе грешките до минимум.

Споменахте множеството коридори и коридорчета при новото строителство. Това означава ли, че сте привърженик на open space пространствата – американки тип разпределение?

Зависи от помещението. Всеки обект има “лични” проблеми, а те имат индивидуални решения. Не мисля, че съществува универсална формула. Все едно доктор да лекува всички пациенти с една и съща рецепта.

Зависи от много неща – светлина на помещението, гледка, интереси на собственика.

Апартамент ново или старо строителство се обзавежда по-лесно?

Без значение. Най-важното е да се направи адекватна оценка от специалист и да се действа. Не е редно в нова сграда с пластмасова дограма, интериорът да е класически. Класиката е прекрасен дезайн, но той изисква се базира на ритъм в конструкцията, размер на прозорците, разстояние между тях.

Какво трябва да изискват клиентите от дизайнера, за да бъде неговата работа по-лесна, съответна и да е максимално полезен на собственика?

Ние изискваме от клиентите, не те от нас. Изискваме информация - с какво се занимават, какво харесват, интересни истории от миналото им, от коя страна леглото спят, сами ли спят, бъдат ли се нощем и още куп детайли, които помагат на съвместната ни работа.

След това решаваме какъв да бъде матракът на леглото, от коя страна да има ключ за осветлението. Правим живота на клиента ни по-лесен, удобен, красив. Преплитаме лични истории в интериора. Говорим чрез предметите. Разказваме.

Най-важното е клиентът да е ясен, откровен, категоричен. Сигурен в решенията. Ако е колеблив и след две седмица реши да смени напълно гамата на цветовете, например, рискува резултатът да не е съвършен.

Клише ли е че услугата на интериорния дизайнер е само за богатите?

Още ли се говорят подобни неща? :) Да, на пръв поглед изглежда, че нашата задача е да изберем цвета на пердетата и колко да е дебел мокетът, но, всъщност, работата на интериорно студио IDEA обхваща доста по-мащабни аспекти.

Споменах Ви и преди това - ние се грижим за функционалността на пространството, аерогономиката, борим се да няма и един излишен контакт или ключ. Поставяме климатиците, така че да не се схващате, докато спите. Поставяме нощно лед осветление, за да станете спокойно до тоалетната в късните часове и да не се налага да светкате цялото пространство, нарушавайки покоя си. Дръжката на вратата е на точното място, за да не се навеждате. Ако говорим за офис пространства - акустиката е наше задължение. Не бихме искали работещите да се надвикват и натоварват от излишни звуци.

Използването на интериорен дизайнер пести пари и много главоболия, ако сте избрали правилния такъв.

Резултатът от намесата на професионалист трябва да е лесно употребяемо помещение, което да помага, да носи комфорт.

Дизайнерът вече се е сблъскал с неправилно лепене на тапети, в загуба на повече поръчани плочки. Той дава своя опит на клиента, спестявайки му излишни разходи.

„За” или „против” тенденциите в интериорния дизайнер?

Против! Вярвам, че е отговорност на професионалиста, който обзавежда имота, да го направи така, че след 5, 7 или 10 години той да изглежда толкова актуален, колкото и в деня, който се предава.

Отчитайки бързото развитие на технологиите, както се случва с ъпргейда на имотите?

Технологиите в интериорния дизайн не се развиват толкова бързо. Големите промени в нашия свят за последните 15 години са диодното осветление и автоматизацията. Всъщност, автоматизацията е стара технология, която датира още от 60-те години на миналия век. И двете не са новости, но влизат като потребителски продукти през последните 15 години.

Няма нов вид прозорец. Няма нов вид врата. Няма неща, които да правят промяната на интериора задължителна. Още повече, че и автоматизацията и диодното осветление, може да се интегрира в съществуващи и обзаведени нови домове без необходимост от нов основен ремонт.

Съществуват ли универсалните мебели и цветове?

Моето виждане е, че ако формата и функцията на дадена мебел правилна, цветът е просто един аксесоар. Той може да се сменя всеки сезон. Не дамаската и тънкото перде прави интериора, а функцията, ергономичността и лекотата на употреба. Къщата е машина за живеене. Ако я сравним с машините, които държат хората живи в болниците и карат сърцето да помпа, подозирам, че няма много голямо значение какъв е цветът на апарата, нали така?

Пет съвета за хората, които биха желали да си освежат дома.

Решавайте смело с размах! Правете каквото ви харесва! Цветът на стените, тапетите, пердетата могат да се сменят в зависимост от настроението на хората или в някаква цикличност – на две-три години. Живейте в интересно, приятно и жизнерадостно пространство и ако това означава да си сложите турско сини тапети – сложете ги, щом това ви прави щастливи. Не е задължително продуктите да са скъпи.

Обърнете се към професионалист, дори да е само за консултация! Помолете го да се разходите по магазините. Ако не друго, поне получавате още една гледна точка. И не Ви съветван да се съгласявате за всичко с него, а просто да изслушате едно компетентно мнение.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

  • Как се обзавеждат луксозни самолети

    Авиацията е един от най-бързо развиващите се сектори през последните години. Не само благодарение на мощното навлизане на нискотарифните авиокомпании, ...
    27.07.2017
    3 183
    0