Отидете към основна версия

6 999 19

Покрив над главата - в Германия излиза солено

  • германия-
  • жилища-
  • наем-
  • дефицит
Снимка: Shutterstock

Да живееш на 60 квадрата и да плащаш близо 2000 евро месечен наем? В Мюнхен това вече е реалност. Недостигът на жилища в Германия става все по-остър, а цените на имотите и наемите устремно вървят нагоре, констатира в свои материал Deutsche Welle.

Срещу 30 евро в Германия можеш да си купиш средно голям букет цветя или пък хранителни продукти за няколко дни, компютърна игра или книга с твърди корици. През 2016 г. 30 евро струва един-единствен квадратен метър на добре оборудвано ново жилище под наем в централен квартал в Мюнхен, сочи сп. Finanztest.

Ако си нов наемател, в Мюнхен може да ти поискат до 30 евро, но и старите наематели плащат доста. Средният наем за жилище без режийни разноски миналата година в Мюнхен възлиза на около 11 евро за квадратен метър - т.е. 71% по-висок от средния наем в Германия. В Хамбург, Берлин, Щутгарт, Дюселдорф и Франкфурт става все по-трудно да се намират квартири на прилична цена. През 2016 г. наемите в Германия са се вдигнали с 1,8% - въпреки че преди две години беше въведена горна граница на наемите, с което трябваше да се попречи на прекомерното им завишаване при отдаване на жилище на нов наемател.

Липсват един милион жилища

Цените на недвижимите имоти също растат неудържимо. Една от причините за тази възходяща спирала е нарастващото търсене и недостатъчното предлагане, особено в цетровете на привлекателните големи градове. "Междувременно повече от половината от завършилите през дадена година зрелостници отиват в университетите в градовете. Ясно е, че градовете привличат младите хора", посочва проф. Сузане Хег от университета във Франкфурт на Майн. Който може да си го позволи, след края на следването си остава в града.

Според германския Институт за строителни и градоустройствени изследвания, за покриване на жилищните нужди до 2020 година трябва да бъдат построени близо 272 000 жилища. По данни на Германския съюз на наемателите на Германия й липсват един млн. жилища. През 2016 г. са построени едва 53 000 жилища за отдаване под наем, предната година - още по-малко. Според интердисциплинарния Институт Пестел, през изминалите 10 години от жилищния пазар тихомълком са изчезнали 100 000 т.нар. социални жилища.

"Проста пазарна логика"

Много жилища, които преди са били обществена собственост, днес отдавна са в ръцете на концерни. Най-големият жилищен концерн в Германия, Воновия, стопанисва над 300 000 жилища. Една от целите му е "чрез постоянно повишаване на наемите да се реализира печалба, която да отиде в ръцете на акционерите. За тях самото жилище изобщо не е важно, важна е само печалбата", посочва Сузане Хег. Освен това много новопостроени жилища в градските центрове се купуват като пенсионна инвестиция – собствениците им осигуряват старините си чрез отдаване под наем на закупеното жилище.

Има опасение, че "в Германия може да възникне ситуация, каквато има във френските големи градове, където бедните социални слоеве живеят в предградията", посочва Сузане Хег. Във Франкфурт например само определени групи от населението все още могат да си позволят да наемат жилища в централната част на града. "И вече се водят дискусии за опасните сбивания и вандалщини в крайните квартали, където младите хора не са доволни от условията на живот и започват да се бунтуват", изтъква експертката.

За да се подобри положението на жилищния пазар, Съюзът на германските наематели настоява годишно да бъдат изграждани най-малко по 200 000 нови жилища за отдаване под наем. Инвеститорите могат да бъдат привлечени с данъчни отстъпки и финансови стимули, а наемните цени в същото време да се държат под контрол. Защото от само себе си положението едва ли ще се промени.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини