Отидете към основна версия

9 740 28

Най-голямата перла в короната (СНИМКИ+ВИДЕО)

  • истанбул-
  • летище-
  • проект-
  • откриване-
  • строителство-
  • полети

Мегапроект

Снимки: АР/БТА и Shutterstock

Броени дни остават до откриването на първия етап на най-голямото летище в света. Новата перла на Истанбул спокойно може да бъде окачествена като най-мащабният проект в мегаполиса за всички времена. Само в първия етап инвестицията възлиза на 11 млрд. USD. Над 35 000 строителя, в това число 3000 инженери и административен състав участваха в строителството, което само по себе си говори за мащабността на проекта.

Първоначалните планове бяха преместването на новото летище да продължи 48 часа в края на октомври, но то се отлага за края на годината. През тези два месеца на новия аеропорт ще се обслужват само три полета на Turkish Airlines – до Анкара, Измир и Анталия. Това ще са нови линии, а не тези, които към момента по разписание кацат на Ataturk. Билетите за тях вече са в продажба с кода на новото летище – ISL. Цените са по-ниски от тези на сега действащото летище. На практика турският национален превозвач ще е единственият, който ще оперира на новото летище към момента.

Мега аеропортът се намира на около 40 км от Истанбул, в близост до Черно море и ще бъде свързан с мегаполиса не само посредством магистрала, но и с метро, благодарение, на което ще се стига до него за 30 минути. Подземната железница обаче ще бъде пусната не по-рано от лятото на 2019 г. Дотогава до там ще се стига с автобуси и 18 експресни маршрутки от различни части на града, като три ще са от азиатската. Ще се движат на интервал между 15 и 30 минути. Автобусите ще бъдат оборудвани с видеоекрани, Wi-Fi и портове за зареждане на смартфони и таблети. За тези, които са решили да ползват такси, пътуването ще отнеме между 40 и 60 минути. След преместването на всички полети на новото летище, автомобилният поток ще се повиши и времето за път ще се увеличи.

Мега летището ще бъде пускано на етапи. Първоначално ще заработят три от шестте писти. Ще има над 500 гишета за чекиране разположени на 13 „острова” и 228 ГКПП. Над 20 000 кресла за сядане ще има на разположение на пътниците.

Както много други големи летища по света и това в Истанбул ще бъде „тихо” – няма да се обявява по високоговорител началото на регистрацията на полетите или това за качване в самолета, с изключение на промени в разписанието или извънредни ситуации. За пътниците, които идват от държави членки на Европейския Съюз, няма да има паспортен контрол в случай, че пътуват транзит. Те ще преминават направо в стерилната зона, където ще изчакват свързващия си полет.

Внушителна ще е багажната система. Тя ще е дълга 42 км. На час ще може да пренася до 30 000 куфара.

Планира се новото летище да има хотел с 451 стаи под марката Yotel. Паркингът ще е с капацитет 18 000 закрити паркоместа и 22 000 открити. Част от кафенетата и ресторантите ще бъдат открити по-късно или непосредствено преди пълното пренасочване на полетите от старото към новото летище.
Първоначално летището ще обслужва 90 милиона пътници, като плановете са към 2023 г. техният брой да надвиши 150 милиона годишно. Към момента 80% от летището е готово, но се очаква да бъде напълно завършено до 2028 г. Престои строителството на цял град с офиси, хотели, джамии, медицински, търговски и конферентни центрове.

Икономическата изгода за Турция от новото летище също не е за пренебрегване. При пълното му пускане в действие, то ще увеличи с близо 5% доходите на глава от населението на южната ни съседка. Предвижда се да носи печалба от 7 млрд. USD.

Що се отнася до Ataturk, той ще продължи да работи поне още една година след пълното пренасочване на полетите към новото, като основно на него ще се извършват карго полети. Също така се предвижда да продължи да обслужва бизнес полетите. Летището ще се използва и за провеждането на авиосалони. Планира се част от терминалите да бъдат преобразувани в авиационен университет, а друга част от Ataturk ще бъде превърната в парк.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини