Отидете към основна версия

4 765 6

Активен имотен пазар във Варна

  • варна-
  • бургас-
  • жилища-
  • цени-
  • търсене-
  • предлагане

Цени на жилищата

Снимка: Shutterstock

По време на пика на пазара на недвижими имоти към Варна и Бургас основно се насочваха чужденци, желаещи да купят ваканционен имот в морските курорти. Като че ли малко на заден план останаха инвестициите в градски имоти и по-конкретно в жилища. През последните години обаче се наблюдава активизиране на пазара имено в рамките на двата града.

Що се отнася до Варна то пазарът винаги е бил подвластен на интересите на купувачите, когато става дума за жилища. „С най-висок дял за периода от януари до септември т.г. е динамиката при реализираните сделки с привлечено финансиране, което е свързано с икономическата активност на населението, както и с наличието на чуждестранни купувачи. През първото тримесечие на 2018 г. спрямо 2017 г. наблюдавахме ръст на сделките от 10.81%. През второто –6.53%, а през третото – бум с покачване от 17.51%, което представлява най-високият ръст за всички областни градове”,посочват анализаторите на агенция „Явлена”. Общо във Варна за деветте месеца се отчита ръст от 11.69% за 2018 г. спрямо 2017-а.

По отношение на динамиката в средната цена на жилищна площ, пазарът е абсолютно предвидим и балансиран, което от своя страна въздейства стимулиращо върху другите два показателя – активността на купувачите и банковото финансиране. Анализатори очакват пазарът в Морската столица да запази своята балансираност до края на настоящата година.

Що се отнася до Бургас, то през последните 4 години икономиката на града се представя все по-добре, което влияе благотворно върху покупко-продажбите на имоти и цените. Както във Варна, така и тук ръстът на средната цена на жилищна площ е в много приемливи граници. Това, съчетано с икономическата активност на работещите, обяснява високия ръст и дял на реализираните сделки с ипотеки в Бургас за периода от януари до септември т.г., при което ипотечният дял в покупко-продажбите е около 48%.

Деветмесечията на 2016 г. и 2018 г. са с отрицателен ръст по отношение броя на сделките, предшестван от подобен положителен ръст през 2015 г. и 2017 г., което очертава запазване на нивата на броя сделки от 2014 г. „Очакванията ни са за запазване на динамиката на средната цена и спад в динамиката на броя сделки с ипотеки”, коментират анализатори.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини