Отидете към основна версия

29 946 25

Това е най-тежката сграда в света

  • румъния-
  • букурещ-
  • парламент-
  • сграда

Домът на републиката в Букурещ е и най-скъпата административна сграда на планетата

Снимки: Shutterstock

Колосалната сграда на парламента в Букурещ е най-мащабната постройка, реализирана през XX в. За изграждането на Дома на републиката една пета от историческия център на Букурещ дефакто е премахнат. В продължение на 5 години близо 30% от бюджета на Румъния отива за строителството му. Днес това е едно от най-посещаваните от туристите места в Букурещ.

Сградата се нарежда в редица световни ТОП класации. Така например, тя е втората най-голяма административна постройка на планетата след Пентагона в САЩ, третата най-масивна сграда в света след след Vehicle Assembly Building в космическия център Кенеди във Флорида. Води класациите обаче на най-тежката и най-скъпата административна сграда на Земята. Цената й е 4 млрд. USD. Годишно само токът и отоплението на огромната площ струват на румънския данъкоплатец над 6 млн. USD, колкото е консумацията на един голям град.

Идеята за строеж на такава огромна сграда на парламент е на тогавашният лидер на републиката Николае Чаушеску след негово посещение в Пхенян. Разрушителното земетресение през 1977 г. дава възможност да румънския лидер да възстанови Букурещ по свои образ и подобие. Принудително разрушени са повечето от историческите райони на румънската столица, включително над 25 църкви, синагоги и храмове, фабрики, болници и стотици домове, а почти 40 000 души са насилствено преместени да живеят на друго място. За строителството на новия дворец са сринати 25% от центъра на града и е изравнен със земята един хълм.

Строителството на Дома на републиката е поставено през 1984 г. Работи се на 24-часови смени, 7 дни в седмицата. В различните етапи на изграждане работниците са между 20 000 и 100 000 души. Над 3000 души умират.

Финансирането се набавя от голям външен дълг. Погасен е чрез износ на цялото селскостопанско и промишлено производство на страната.

Дворецът е дълъг 240 метра, широк е 270 метра и е на 12 етажа, като има 8 подземни нива. Най-долното ниво е обособено като бункер за семейството Чаушеску в случай на ядрена война.
Дворецът разполага с 1100 стаи с обща площ 365 000 кв.м. За паркета и ламперията са използвани 900 000 кубически метра дървесина, 1 млн. кубически метра мрамор и 200 000 кв.м тъкани за килими. 3500 метрични тона кристал се използва за производството на 480 полилеи.

Окончателно строежът на Дома на републиката приключва през 1994 г. Днес в нея са румънският Сенат и Камарата на депутатите. Има и музей на съвременното изкуство.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини