Отидете към основна версия

2 998 3

Разминаване между реалност и очаквания

  • индустриални площи-
  • пазар-
  • бгсклад

Спад в търсенето на индустриални имоти

Снимка: М. Богданова ©

Търсенето на индустриални имоти в България през 2019 г. е по-малко активно спрямо 2018 г. Сред причините за това са моментната икономическа обстановка, липса на достатъчна мотивация от страна на чуждите инвеститори, както и завишени очаквания от страна на собствениците на имоти. В същото време наемателите и ползвателите на тези имоти очакват по-ниски цени и по-високо качество. Липсата на комуникация между отделните звена, както и на стратегия за управление на имота са също водещи причини за отлива на реални сделки. През миналата година се търсеха имоти основно до 500 кв.м и от 500 до 1000 кв.м, съобщават от БГСКЛАД. Това е малко по-различна тенденция от 2018 г., когато по-активно беше търсенето до 500 кв.м и над 1000 кв.м.

Предлагането на индустриални имоти през 2019 г. е малко по-високо от предходната 2018-а, защото много от инвеститорите осъзнаха и видяха потенциал в този сегмент. Като цяло липсват качествени, модерни индустриални имоти, които да отговарят на високите изисквания на клиентите с изключение на най-новите обекти в страната. В новостроящите се обекти в София и Пловдив обаче се ползват нови подходи, методи и иновации и по нищо не отстъпват от качеството на европейските индустриални имоти.

Търсенето на индустриални имоти през 2018 и 2019 гг. в страната е почти два пъти и половина повече от предлагането. Има търсене предимно на имоти с малки квадратури при наеми и покупки на ниски нива. Това са главно фирми от дребния и среден бизнес. „Предлагането на нови и модерни обекти се увеличи през 2019 г., но търсенето намаля. Надяваме се, че това се дължи на базата на новоизлезлите обекти на пазара през изминалите 12 месеца. Доброто качество на новопостроените обекти се забелязва от много чужди логистични и други компании, които търсят да направят аутосорсинг на техните дейности и към момента много от тях правят проучвания за да стъпят на пазара в България”, казва Симеон Митев, управител на БГСКЛАД. Проучването и преместването на даден бизнес отговарящ на този таргет имоти е много сериозна задача и начинание и не е кратковременно, като вземене на решение и реализация. Очакваме през новата 2020 година много от тези чуждестранни клиенти да приключат със своите проучвания и да реализират своите планове.

Както знаем близо 75% от потенциала на индустриалните имоти е съсредоточен в София и Пловдив, а останалите 25% в останалата част на страната. През тази година пазарът в столицата се запази динамичен за разлика от втория по големина град – Пловдив, при който се наблюдава не толкова голяма динамика.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 3 гласа.

Свързани новини