Минералната баня в Банкя, безспорно е един от символите на града, който през последните години беше в окаяно състояние. Обликът на сградата, чийто разгъната застроена площ е 5200 кв.м, разположени върху терен от 1700 кв.м. вече е 70% реставрирана. „Банята беше в изключително лошо състояние. Покривът беше паднал, а сградата си отиваше. Затова намерихме решение и започнахме нейното възстановяване. Сега дейностите са на финала. Остават и се работят само консервационно-реставрационните дейности. Работи се по всеки един детайл. Тези които са запазени, се реставрират, а другите се възстановяват по снимки от специалистите. Искам да ги поздравя, защото сме свидетели колко прецизно се работи“, каза по време на инспекцията на обекта кметът на София Йорданка Фандъкова.
Грубите строителни дейности са завършени и в момента се работи по детайлите. Автентичността е нещото, на което се държи най-много. Старите детайли са демонтирани и по тяхна мярка вече са изработени нови с красива позлата. Работи се единствено по консервационно реставрационните дейности.
„Заедно с процедурите и завършването на строителните работи очаквам до края на 2020 г. да заработи новият балнео- и SPA център в старата и реставрирана сграда в старата баня в Банкя”, допълни столичният кмет.
Целта е веднага след ремонтните и реставрационни работи банята да започне да работи. Това обаче е трудно реализируемо като се има предвид, че все още не е избран нито един от четирите варианта за управление на имота, а те са:
1. Създаване на общинско предприятие.
2. Създаване на общинско дружество.
3. Отдаване под наем.
4. Концесия за строителство и управление.
Разликата между първия и втория вариант е, че във втория сградата трябва да бъде апортирана като апортна вноска в самото дружество, което носи рискове и недобри практики назад във времето.
„Голямото ни желание е да бъде построен закрит голям плувен басейн, който да даде по-голяма възможност за ползвателите на банята, така че да може да плува там и тъй като в самата сграда това не е възможно, ще стане в съседство с помощта на топла връзка с дължина 10 метра под паркинга на банята”, каза кметът на Банкя Рангел Марков.
В проекта за бюджет за тази година, който вече се обсъжда в СОС, са заложени средства за няколко важни обекта по отношение на едно от големите богатства на София – минералните води. Предвидени са средства за възстановяване на баните в Овча Купел и Горна баня. В момента там текат процедурите. „Очаквам след довършването им, тази година да започнем работа и по тези знакови сгради, които поискахме от държавата, за да се погрижим за тях. Също така е завършен и аквапаркът „Възраждане”, който също е с минерална вода. Очакваме до март-април да заработи вътрешният басейн. Проучват се и минералните води в район „Надежда” до 55-то училище, където също предстои да работим по такъв проект”, допълни Фандъкова. Близо 7 млн. лв. са заложени в бюджета на СО през тази година за възстановяване и реставрация на минералните бани и използването на минералните води.