Британското министерство на жилищното строителство, общините и местното самоуправление обяви за внесени промени в системата за дългосрочно наемане на земята под сградите. Целта е по-лесна и евтина покупка на жилище. Особено внимание ще бъде отделено на пенсионерите, за които ще има облекчени условия.
Във Великобритания е разпространена практиката на лизинга – продажба на недвижим имот с наемане на земята под него. Това важи и за апартаментите в жилищните сгради. Това в голямата си част е формална система, но често увеличава цената на имота, усложнява процеса на покупко-продажба и разчета на редовните плащания.
С промяната милиони наематели ще имат възможността да увеличат наема си до максималния срок, който е 99 години при нулева наемна цена за земята. „Това ще даде възможност на наемателите да спестят десетки хиляди паунда. В същото време фактическите собственици ще бъдат защитени от произвола на собствениците на земя, които сега могат да увеличават размера на плащанията за допълнителни придобивки, каквато се явява земята“, казва министърът на жилищното строителство Робърт Дженрик и допълва, че реформата ще въведе справедливост за 4.5 милиона наемателя и ще промени политиката като цяло.
На пазара на недвижими имоти ще се въведе моделът commonhold. Според него, купувачът ще е 100% собственик на имота с (например жилище в кондоминиум), а общото имущество ще е под общо владение. Освен това, принципът на нулев наем за земята, по-рано предложен за новите наемни договори, сега ще обхваща и жилищата, които са построени специално за пенсионери (бел. ред. старческите домове).