Пандемията от коронавируса пренареди пазара на жилища и очерта някои нови тенденции. От една страна, живеещите в София все по-често се замислят да продадат панелните си жилища и с доплащане да придобият имот в покрайнините на града и вилните зони. От друга – мигриращите към столицата лица предпочитат да купят жилище, вместо да го наемат.
През първото полугодие на 2021 г. са сключени повече сделки, отколкото до юни 2020 г., а в сравнение със същия период на 2019 г. се наблюдава истински бум.
Що се отнася до цените, то при тях се наблюдава непрестанно повишаване. „Няма тенденция към спад, а дори напротив - очакват се още по-високи нива до края на годината. Сега се сключват сделки при цени в центъра на София и южните квартали, започващи от 2000 EUR/кв.м“, казва посредникът Борислава Йонкова.
"Забелязва се увеличаване на сделките с парцели и къщи извън София, на близки до столицата места", коментира Красимир Анадолиев, председател на Нотариалната камара в България, цитиран от в-к „Телеграф“. Според него една от причините е, че след дните на изолацията хората предпочитат да са извън града, на по-просторно място с двор, а не затворени между четири стени.
И докато софиянци напускат града, двойно повече са желаещите да го населят. Това е заради възможностите за работа, образование и не на последно място в кризата - по-доброто медицинско обслужване.
"Търсенето на жилища в столицата е огромно, а пазарът дори не предлага чак толкова атрактивни оферти. Едно от най-важните неща е локацията на имота. Има разлика дали жилището ще е в "Обеля" или в "Лозенец". Хората от другите градове предпочитат централните части и южните квартали на столицата. Материалната база е по-добра, има развит транспорт и комуникации", поясняват посредници.
От бранша са категорични, че цената на имота зависи главно от местоположението му и качеството на строителството. "Вече хората предпочитат панелни жилища, защото се усетиха, че в доста от случаите новото тухлено строителство далеч не отговаря на качествата, които очакват, а цените са космически", коментира друг брокер.
Веднага след София Пловдив е градът, където най-много се купуват жилища. Търсенето е предимно от хора, които са се върнали от чужбина и произхождат от Южна България - Хасково, Кърджали, Смолян. Те сега изкупуват жилища под тепетата.
Пловдив е на първо място сред градовете в страната с над 120 000 жители с повишение на цените на имотите с 52% за период от 5 години. За разлика от София в града под тепетата поскъпването на новото строителство е по-голямо от това на старите жилища. Повишението на цените на новите апартаменти в Пловдив е с 55% спрямо 2015 г. Жилищата в съществуващи сгради в града под тепетата за същия период са поскъпнали с 52%.