Банята в Банкя е напълно реставрирана и има нужда от нов стопанин. Какви са условията за 20 годишната ѝ концесия и кога се очаква да заработи?
Докладът за отдаването на концесия на минералната баня в Банкя е входиран от кмета на София Йорданка Фандъкова в петък. "Наистина се надявам на консенсус, защото цялата ни общественост в Банкя, в София, и не само, очаква да заработи най-сетне реставрирана минерална баня и ние се надяваме това да е банята в Банкя", заяви Ана Стойкова, общински съветник, цитиран от БНТ.
Бъдещият концесионер на минералната баня в Банкя ще трябва да изгради 25-метров подземен басейн, покрит с купол. Инвестицията за него трябва да е 1 милион лева. "Изграждането на басейна не е пречка - тя да може да функционира и правилният подход би следвало да започне да функционира, за да може да заработи в нормален темп и успоредно с това може да започне да се строи басейнът", коментира Рангел Марков, кмет на Банкя.
Минималната концесионна такса за година е 220 000 лева. Концесионерът се задължава да предложи преференциални цени за пенсионери, ученици и хора в неравностойно положение. Общинският съветник Симеон Колев коментира и съдбата на друга емблематична баня - Централната. "Тя вече е съвсем друго ниво, тя е в центъра на София, ние имаме нужда от хубава централна баня, имаше конкурс за концепция и опорната точка на трите студия, които спечелиха конкурса е, че банята трябва да е спа център, а не баня за къпане", каза Симеон Колев, общински съветник.
Концепцията за реставрацията на Централната баня ще е подобна, като тази в Банкя. Ще бъде ремонтирана със средства от общинския бюджет и паралелно с това ще се търси концесионер.