Отидете към основна версия

735 0

Висока избирателна активност в София, прогнозират социолози

  • гласуват-
  • софиянски-
  • надежда-
  • михайлова-
  • александров-
  • лучано-
  • трябва-
  • стоян-
  • надежда михайлова-
  • стоян александров-
  • васил иванов лучано

Избирателната активност на 26 октомври може да е рекордно висока, след като номинациите за кмет силно възбудиха столичани. Запитани дали ще гласуват, "да" със сигурност отговарят 47,6%, "по-вероятно да" - 28,9%, "не" - 11,2%, "по-вероятно не" - 11,7%. Това показва телефонно допитване до 643 пълнолетни софиянци, направено на 10-11 септември от "Галъп". Според преценките на социолозите тези данни месец и половина преди изборите означават, че ще гласуват над 60% от столичани.

Сравнително много хора се колебаят кого да изберат. По-объркани в симпатиите си са по-възрастните - над 60 години, и най-младите - от 18 до 30 години.

Засега най-мобилизирани са привържениците на СДС - 74,2% твърдо са решили за кого ще гласуват, само 24,6% се колебаят. Левите ще трябва тепърва да мобилизират електората си - малко над половината от него е избрал за кого ще пусне бюлетина. Приблизително същото е при хората, които на парламентарните избори са подкрепили НДСВ.

При тях обаче се забелязва особеност - те се разбягват към кандидати на други партии. 40,2% казват, че ще гласуват за Стефан Софиянски. Само 26,7% са готови да подкрепят царския претендент Васил Иванов-Лучано. Това значи, че той трябва да направи добре насочена кампания, с която да си ги прибере, коментират социолозите.

БСП също трябва да положи усилия, за да разпознаят симпатизантите й своя кандидат в банкера Стоян Александров. Ако това стане, той може да се отлепи от третото място. От червената кампания и от привличането на сините фенове, които сега подкрепят Софиянски, зависи съдбата на Надежда Михайлова. 29,2% от традиционните избиратели на СДС казват, че ще гласуват за настоящия кмет.

Софиянски е събрал електорат на доста чужди партии - даже 23,3% от червените симпатизанти.

Надежда Михайлова има за привърженици повече мъже, отколкото жени, показва изследването. Силният пол преобладава и при Лучано и Любен Дилов. Жените са в мнозинство при Стоян Александров. При Софиянски има равенство.

Ако на първия тур на изборите в София се явят следните кандидати, за кого бихте гласували?
Стефан Софиянски
Надежда Михайлова
Стоян Александров
Васил Иванов-Лучано
Любен Дилов
Красимир Пандев
Вени Марковски
Данаил Тафров
Андрей Гюрковски
Не съм решил
Няма да гласувам
26,8%
12,5%
9,9%
5,7%
5,2%
0,8%
0,3%
0,2%
0,2%
23,3%
15,1%

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини