Отидете към основна версия

2 475 6

Профил на чуждестранния купувач на имоти

  • испания-
  • чужденци-
  • купувачи-
  • ипотека-
  • профил

В Испания най-много британци, германци и швейцарци придобиват недвижимост със заем

Снимка: Shutterstock

Кой е типичният чужденец, кандидатствал за ипотека в Испания чрез услугата Idealista/mortgages през третото тримесечие на 2023 г. Отговор на този въпрос дава анализ на специализирания сайт Idealista.

Британците, германците и швейцарците са националностите, които оглавяват броя на молбите за разглеждания период, което представлява 42,5% от общия брой. След тях се нареждат американците, холандците, французите, ирландците, белгийците, италианците и шведите.

Международни клиенти, които се интересуват от получаване на финансиране за закупуване на имот, имат среден месечен доход от 5933 EUR, търсят имоти на цена близо до 210 000 EUR и искат заем средно от 151 200 EUR. Във всички случаи тези цифри са по-високи от средните за страната за кандидатите за ипотека.

Цифрите обаче варират в зависимост от националността. При кандидатите, идващи от САЩ и Швейцария, средният месечен доход надхвърля 9000 EUR, докато от Италия и Белгия не достига 5000 EUR. Има и разлики в покупната цена на жилищата, като отново САЩ и Швейцария са на върха списъка, този път заедно с Германия, със средна цена над 240 000 EUR.

Що се отнася до размера на искания ипотечен кредит, същата тенденция продължава. Швейцария оглавява класацията със средна сума от над 180 000 EUR, докато САЩ са на второ място с молби за ипотечни кредити на стойност около 175 400 EUR. Заявките от Белгия и Франция обаче регистрират средна цена под 130 000 EUR.

Средното изискване за финансиране на чужденците е около 70%, което съответства на лимита, който обикновено се определя от испанските банки за финансиране на покупката на ваканционни жилища.

Заявките са насочени предимно към финансиране на покупката на жилища, разположени в крайбрежните райони. Според доклада idealista/mortgages общността на Валенсия е била най-популярна (29,4% от общия брой заявления), следвана от Андалусия и Каталуния (съответно 21,3% и 14,1%).

Оказа се, че над 70% от ипотечните кредити, поискани от чужденци, са с фиксирана лихва.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини