Отидете към основна версия

20 775 42

Лоши новини за пазара на имоти у нас (ВИДЕО)

  • cushman & wakefield-
  • явор костов-
  • индустриални имоти-
  • бизнес имоти

Намаляват сделките с бизнес имоти

Снимка: М. Богданова ©

Повишените лихвени нива се отразяват върху всички сегменти на имотния базар у нас, включително и върху този на бизнес имоти. Това внася допълнителна несигурност у предприемачите. "Високата степен на непредвидимост през зимни месеци ще рефлектира в по-ниска инвестиционна активност. Продължаващата несигурност по отношение на икономическата среда и ръстът на лихвите правят инвеститорите предпазливи. Наблюдаваме засилен интерес към активи, които имат потенциал “да консервират” парите, т.е. да запазят стойността си и да генерират устойчиви нива на доходност. Към момента много инвеститори припознават като такива хотелските, търговските и във все по-голяма степен – жилищните имоти като инвестиционен актив. Докато например наблюдаваме отлив на интерес от офис площите, освен ако не се говори за топ активите”, коментира Явор Костов, управляващ партньор в Cushman & Wakefield Forton.

За периода януари-септември на текущата година се регистрира силен спад в инвестиционната активност в бизнес имоти. За разглеждания период вложенията в бизнес имоти възлизат на 110 млн. EUR. Тук не са включени сделките, касаещи придобиването на парцели, отбелязват от компанията.

Тенденцията в Европа, и в частност в България, е продължаващ ръст на лихвите, който води и до покачване на търсената от инвеститорите доходност. Анализатори прогнозират, че този тренд ще се забави и обърне след средата на 2024 г. Очаква се това да доведе до раздвижване на инвестициите в бизнес имоти и началото на възходящ цикъл на пазара, като ефектът ще се усети след началото на 2025 г.

Секторът на индустриалните имоти е сред големите печеливши след пандемията, причинена от коронавируса. Има тенденция на прибиране на ключови производства от Далечния Изток насам. "Ситуацията в Украйна, за съжаление повиши цената на част от строителните материали и стойността на труда. Инвестицията в подобен тип площи стана по-скъпа, което доведе до увеличаване на наемните нива в индустриалния сектор, който достигат от 5,20 до 5,50 EUR/кв.м в зависимост от площта на склада, както и колко близко или дали е в града имотът", казва Костов.

Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 26 гласа.

Свързани новини