Петко Петков от Лясковец, който на 14 март м.г. уби баретата Емил Шарков и рани още трима командоси при щурм на барикадираното му жилище, прехвърля имоти от ареста, съобщи “24 часа”.
В началото на февруари арестантът се е разпоредил с 1/4 идеални части от апартамента в Лясковец и земи, наследство от баща му, в полза на трето лице. Петков ги прехвърлил на Пламен Колев Профиров - пожарникар от Стара Загора, разказаха адвокати на гражданските ищци в процеса срещу него.
“Три имота е прехвърлил на 11 февруари - два в Левски и един в Лясковец. Конкретните имоти ще ви кажем другата седмица. Ще се снабдим с нотариалните актове, за да заведем дело за разваляне на сделките. Целта му е при уважаване на гражданския иск да няма откъде да се удовлетвори претенцията”, каза адвокат Цветелина Петкова, която представлява майката на Емил Шарков - Ваня Рибчева.
По време на първото заседание срещу Петко Петков през март бяха предявени пет граждански иска за общо 430 000 лв.
Те са от съпругата, детето, майката и бащата на Емил Шарков за общо 380 000 лв., както и от един от пострадалите спецполицаи - за 50 000 лв.
“Не мога да коментирам, той си е преценил, че е необходимо да ги прехвърли. Нямам представа какво го е накарало”, коментира Иво Пазаржиев, който води защитата на Петков още от досъдебното производство.
Друг от четиримата адвокати на 54-годишния стрелец - Виктор Костов, който представляваше майка му Стефанка при опита на прокуратурата да я прати за принудително освидетелстване в психиатрия, бе учуден от информацията.
“За първи път чувам такова нещо, подзащитният ми не ме е информирал за това да е прехвърлял някакви имоти”, каза Костов.
Той не знаел каква е връзката на Петко с Профиров и защо той е станал приемник на имуществото на подсъдимия.
Според запознати Пламен Профиров всъщност бил подставено лице. Реален собственик на имотите станала евангелска църква, която осигурявала четиримата адвокати на Петко Стрелеца. Запитан дали наистина от тази църква си получава хонорара, адвокат Виктор Костов каза, че това са лични отношения между него и клиента му, които няма да коментира.
Самият Профиров засега няма да говори, а началниците от Стара Загора ще извършат проверка.
Според юристи хитрата хватка с освобождаването от собственост е приложена в периода между януари и март.
Нотариус отишъл в затвора в Ловеч, където Петков дал пълномощно на майка си и тя извършила сделките.
В този период съдът в Търново умуваше дали да приеме обвинителния акт на прокуратурата, в който пострадалите барети бяха вписани само с инициали. Междувременно на 8 януари окръжният съд прие това като нарушение на Закона за класифицираната информация и върна делото на прокуратурата. Държавното обвинение обаче атакува определението на съдия Корнелия Колева. На 3 февруари 2015 г. апелативният съд във Велико Търново уважи частния протест на окръжната прокуратура - Велико Търново, и върна делото за насрочване в окръжния съд. Апелативният съд прие, че информацията за самоличността на служителите от специализирания отряд за борба с тероризма е държавна тайна, докато те по трудово правоотношение принадлежат към тази структура на МВР, а не само когато изпълняват правомощията си - според изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.
Заради разпитите на участвалите в злополучната акция командоси делото бе закрито. След първите три дни обаче процесът стана публичен и журналистите успяха да чуят показанията пред съда на тогавашния началник на Главна дирекция “Национална полиция” Тодор Гребенаров.
Той обясни, че на 22 февруари м.г. е постъпило искане от търновската дирекция на полицията за намеса на специализирания отряд за борба с тероризма и Института по психология и неутрализиране на агресивния лясковчанин, който не напускал дома си от 4 години, барикадирал се е и държал 4 незаконни оръжия. Имало данни също, че излизал с оръжие на терасата и плашел децата със саморазправа. Проведени били две срещи между отделните структури на МВР за координация на действията.
“Нямало е основание да се бърза с тази операция, а е трябвало да се изготвят методиката и тактиката. На 13 март обаче постъпва сигнал, че директорът на близкото училище е съобщил, че Петко е отправял заплахи и закани, че лично ще се разправи с децата, които продължавали да играят и да вдигат шум в двора на училището.
“Към 17 ч при мен дойде Атанас Илков с подготвен организационен план за провеждане на спецоперация. Времето беше малко. Беше разпоредено операцията да се извърши на следващия ден. Около 1 ч през нощта е проведен инструктаж в СОБТ, а в 4,30 ч призори - още един в областната дирекция в Търново”, обясни Гребенаров.
“Аз знам, че никога не съм излизал на терасата с оръжие. Искаме да видим кой пише тези лъжи и ще понесе ли отговорност пред съда”, репликира го подсъдимият и дори поиска списък с имена на набедилите го.
В залата стана ясно, че полицаите не са разполагали с актуален психопрофил на Петко Петков, а само с работно становище, получено по имейл, което се припокривало с психопрофила, правен на стрелеца през 2011 г. Така и не стана ясно обаче кой е разпоредил щурма на баретите, защото са обсъждани няколко различи начини за неутрализирането му.
“Бившият главен секретар Светлозар Лазаров няколко пъти при разпита си подчерта, че е бил категорично против динамична атака с рисково задържане. Искал е тихо и кротко да се действа”, каза в залата майката на убития командос Ваня Рибчева.
Разпитите по делото на свидетели и вещи лица продължават до 22 май. Утре пред съда трябва да даде показания и майката на Петко - Стефанка Савова, която бе в обстрелваното жилище през цялото време на акцията.
“Приемаме въпроса ви към нас като сигнал и ще сформираме комисия, която да провери дали наистина подсъдимият Петко Петков е прехвърлил от ареста част от апартамента си и земеделска земя в Плевенско на нашия служител Пламен Профиров”. Това каза началникът на областното управление “Пожарна безопасност и защита на населението” в Стара Загора комисар Стоян Колев, запитан дали знае за сделките на Профиров.
Засега пожарникарят нямало да дава изявления за медиите, макар в случая да не става въпрос за службата му, а за частни дела.
Профиров е малко над 40-те, от близкото село Хрищени. През 2007 г. името му фигурира сред наградените от тогавашния кмет на Стара Загора д-р Евгений Желев пожарникари, които участваха активно в борбата с горските пожари край града. Нито колегите му, нито в Хрищени са чували той да е замесен с евангелска църква или пък да има роднини в Северна България.