7 години и четири месеца ще лежи в затвора 18-годишният Джунейт Шефкет, който бе подсъдим за кърваво двойно убийство в Кърджали. Джунейт призна всички факти от обвинителния акт и затова делото приключи само за ден, тъй като се гледа при съкратена процедура.
На 22 януари миналата година момчето е наръгало многократно майка си Невджин, която е починала от кръвозагуба, а после е удушило 6-годишното си братче Енис със собствената му пижама. По-късно детето е изнесено върху покрива на жилищния блок.
Причина за извършването на престъплението е породилото се у обвиняемия съзнание за неговата недооцененост и пренебрегването му в семейството, грубото незачитане на неприкосновеността на личността му, се посочва в обвинителния акт акта.
Според прокуратурата престъплението е умишлено, извършено е по особено мъчителен начин и с особена жестокост. Сроковете за досъдебното производство бяха удължавани няколко пъти. Извършени са 17 експертизи, сред които комплексна седморна съдебно-психиатрична и съдебно-психологична, както и петорна такава.
Убийството обаче не е обмисляно, а извършено е в момент на афект, след като 17-годишното тогава момче разбрало, че родителите му са изтеглили пари от сметката му, които били предназначени за образованието му. 6-годишното детенце пък било умъртвено, защото станало свидетел на кървавата саморазправа.
Джуни се чувствал ужасно разочарован от скандалите в семейството и гневът към майка му се засилил още повече след като по-малкото братче започнало да получава вниманието на семейството, твърдят разследващи.
Днес в съдебната зала присъстваха роднини на семейството, които реагираха остро на искането на защитниците делото да бъде отложено, тъй като Джунейт не разбира в какво е обвинен. Това обаче не се случи, тъй като съдия Деян Събев обясни на подсъдимия значението на термините „безпомощно състояние“ и „убийство по особено жесток начин“.