Отидете към основна версия

13 586 20

Банев казал на шофьора си: Венци, ти си!

  • николай банев-
  • баневи-
  • евгения банева-
  • венцислав банев

От фамилията насила направили Венцислав Генов шеф на няколко фирми

Снимка: БГНЕС

Николай, Евгения и Мария Баневи се изправиха пред съда с обвинения за създаване и участие в организирана престъпна група за данъчни престъпления и пране на пари. Днес показания даде личният им шофьор Венцислав Генов, предаде от съдебната зала Dariknews. В съдебната зала той обяви, че работил за семейството в различни периоди от началото на 90-те до 2005 година, а след известно прекъсване се е върнал на работа отново през 2014 година. Първоначално той е охранявал обменно бюро в столицата, а по-късно е станал личен шофьор и охрана на Николай Банев, но е возил и съпругата му. В разказа си свидетелят заяви още, че в даден момент в бил вкаран от шефа си като независим член на Борда на директорите в завода за хартия и хартиени изделия в Костенец.

„Николай Банев ми каза: Венци, ти си. Слагаме те независим член и ще ти бъде увеличена заплатата“, заяви в залата Генов. Пред съда той обясни, че няма никакви познания в областта на производството и търговията с хартиени изделия, за да заема този пост, както и че не е участвал в нито едно от заседанията, но са му давани документи за подпис.

Години по-късно по същия начин е направен и управител на дружеството „Партнърс комерс“. „Нямаш право да откажеш. Ставаш“, обяви той в показанията си пред съдията. Като управител той е трябвало да подпише документи, с които да бъде прехвърлена къщата на Баневи в луксозния квартал „Бояна“ на офшорна компания, но отказал. Въпросните документи му били дадени от адвокат, на когото той си спомня само малкото име – Ненко, но изплашен от голямата сума, не сложил подписа си. В показанията свидетелят твърди още, че бил заплашен с отрязване на заплатата, ако не разпише, която така и не му била изплатена. Нареждания идвали и от жена на име Зорница Илиева, която по думите му била една от най-приближените до Баневи.

Интересен детайл в разказа му бе свързан с девненския завод „Полимери“, докъдето му се наложило да пътува служебно във втория му период на работа при Баневи. „След като се върнах видях, че заводът почти не съществува“, посочи той.

Според прокуратурата разпитът на Венцислав Генов цели да установи дали той е бил подставено лице, което само е подписвало документи, предоставени му от шефовете. „Това лице е било вписано за управител на едно от дружествата – „Партнърс комерс“, което е инкриминирано, че е избягвало плащания на данъчни задължения. Изключително важен е, за да се установи по-какъв начин са вземани решения кой да бъде член на управителните органи на дружествата, кой е бил назначаван за управител, както и дали реално те са извършвали някаква търговска дейност или са били просто подставени лица“, обясни прокурор Мария Дочева.

Защитата на Баневи отрече категорично думите му. Делото продължава с още разпити на свидетели, които са общо 175 в целия списък.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 10 гласа.

Свързани новини