Отидете към основна версия

22 Януари, 2020 13:36, обновена 22 Януари, 2020 13:36 4 547 24

Прокуратурата влезе в Комисията по хазарта

  • прокуратура-
  • комисия по хазарта-
  • хазарт-
  • държавна комисия по хазарта

Извършва се проверка

Снимка: БГНЕС

Прокуратурата извършва проверка в Държавната комисия по Хазарта. Информацията беше потвърдена от говорителя на главния прокурор, Сийка Милева. На мястото са изпратени екипи на полицията, прокуратурата и специализираната прокуратура.

Заедно с коли на следствието и полицейски автомобили, те са пристигнали в сградата около 11 часа. Униформени полицаи охраняват входа на сградата, където се помещава Държавната комисия по хазарта.

Припомняме, че на 12 декември Финансовият министър Владислав Горанов разпореди на Агенцията за държавна финансова инспекция да направи проверка по повод сигнал, според който Държавната комисия по хазарта (ДКХ) е пропуснала да събере около 250 млн. лв. такси от най-голямата частна лотария у нас.

Според сигнала лотарията плаща занижена (пропорционално) сума на фона на държавния спортен тотализатор за едни и същи игри, защото ползва различна формула за изчисляване на държавната такса върху хазарта. Твърди се, че по тази причина комисията по хазарта е пропуснала да събере около 250 млн. лв. за последните пет години.

Според сигнала, независимо че има лиценз за "моментни лотарийни игри", фирмата "Ню Геймс", чрез която оперира "Националната лотария", декларира и внася пред ДКХ не 15% върху залозите (тоест върху стойността на продадените лотарийни билети, които са ценни книжа), а 20% върху "таксите и комисионите за участие", тоест върху значително занижена сума. Така, таксата се плаща не върху общата сума на постъпленията от продадени талони, а върху приблизително наполовина по-ниска сума, която се получава, като се извадят средствата, върнати на участниците в игрите под формата на награден фонд.

Така излиза, че години наред Държавната комисия за хазарта, ръководена в момента от Александър Георгиев, не е забелязала, че държавната и частната компания плащат коренно различна такса за един и същи вид хазартна игра

"От сигнала става ясно, че през годините ДКХ така е определяла организирането на събирането на таксата за игрите на един от хазартните оператори, че са спестявани държавни такси", обясни тогава Владислав Горанов.

Сигналът е подаден от братята Цветомир и Боян Найденови и техния баща Стефан Найденов. Те са сред основателите на "Еврофутбол" в началото на 1990-те години и дългогодишни съдружници на бизнесмена Васил Божков, който държи 51% от лотарията. В момента има тежък конфликт между Найденови и Божков, свързан със собствеността на компанията за залагания "Ефбет" (Efbet).

Найденови са сигнализирали четири държавни институции - Главна прокуратура, Специализираната прокуратура, Министерството на финансите и Националната агенция за приходите.

От НАП вече потвърдиха, че ще направят проверка на лотарията, чиято цел е да изследват дали е платен коректен размер на корпоративния данък.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 8 гласа.

Свързани новини