Селище от неолитната епоха, чиито останки се намират край турския град Кония, бе включено в списъка на ЮНЕСКО за опазване на световното наследство. С това обектите в Турция, които са под закрилата на световната организация, станаха 11 на брой.
Решението е било взето единодушно от комисията на сесията на Юнеско в Санкт Петербург, съобщи представителят на Турция в организацията, цитиран от БНР . Тази година се навършват 40 години от приемането на Конвенцията на Юнеско за опазване на световното и историческо наследство.
Селището Чаталхьоюк е отпреди 7,400 г.пр.н.е. В превод името означава вилица и хълм. Според специалистите това е най-големият и най-добре запазен неолитен град. Открит е през 1958 г., но активните разкопки започват едва през 1993 г. и продължават и днес под ръководството на археолога Ян Ходер от Станфордския университет.
При разкопките бяха намерени много интересни данни, според които селището е било с оригинална за времето си система на уседналост на населението, базирана на принципа на равенството на половете и притежаваща идеална градска структура. През различните периоди градът имал между 5 и 8 хиляди жители. Помещения със стенописи служели за религиозни обреди или за съвещания на родовите първенци. Най-почитана била богинята Майка-покровителка на растителния, животинския и човешкия свят.