Русия заличава България от историята за писмеността, създадена от светите братя Кирил и Методий – това става ясно от изложбата пред входа на Руския културно-информационен център в София, посветена на 24 май, пише "Монитор".
На десетина пана са подредени ръкописи, проследяващи историята на писмеността ни, но никъде в тях да се споменава приноса на България за това. Те са част от колекцията на Московския държавен обединен художествен историко-архитектурен и природно-ландшафтен музей – резерват.
В експозицията, представена под заглавие „Изворът на славянската култура”, са подбрани само руски документи и артефакти.
Светите братя Кирил и Методий са описани така: „Свети Кирил, по прозвище Философ (827-869) и неговият брат Методий Моравски – родени в гръцкия град Солун, реформатори на славянската азбука, създатели на църковнославянския език, първи разпространители на грамотността и просветата в Русия”.
Избягването на България като основен фактор за разпространяването на азбуката продължава и в описанието на Соловецкия манастир, където според уточнението под снимка имало над 4000 тома на „древноруски, гръцки и латински език”.
Припомняме, че преди няколко години навръх 24 май по време на срещата си в Москва с македонския президент Георги Иванов президентът Владимир Путин заяви, че славянската писменост е дошла в Русия от македонските земи.
„В Руcия знаем, чe кирилицaтa идвa oт Визaнтия“, пък каза преди време в България световноизвестният шaхмaтиcт и дeпутaт Aнaтoлий Кaрпoв, припомнят още от "Монитор".
“Двама велики подвижници на вярата и науката извършиха, изглежда, непосилен труд: те създадоха руската азбука”, заяви митрополит Ювеналий при откриването на тържествата в град Коломна, Русия, посветени на 24 май, празнуван като Ден на славянската писменост и култура.
Един от най-големите културолози Дмитрий Лихачов пък казваше приживе: „Плътта на българската държава създаде Аспарух, нейния дух – Кирил и Методий. И чуждите завоеватели не можаха да победят тази държава на духа, защото в защита на българския народ в плътен строй стояха езикът, писмеността, литературата”.