Днес интернет търсачката Google почита 200 годишнината от издаването на първия сборник с приказки на братя Грим.
На 20 декември 1812г. братята издават първия си сборник „Детски и семейни приказки“ в Германия. Две години по-късно излиза и втори том.
Безчислени са оттогава преиздаванията на страшните и вълнуващи истории събрани от Якоб и Вилхелм Грим.
Немските народни приказки, събрани от братя Грим, не са смятани за истории, подходящи за деца. Вещици, гоблини („таласъми“), тролове („зли великани“) и вълци дебнат в тъмните гори до гримовите едновремешни села и в дълбоките гънки на психиката на изолираните немски градове-държави от онова време.
Съвременните психолози и етнолози намират в приказките доста емоционална тревога, страх от изоставяне, родителско насилие и сексуално развитие в приказките, които често се четат преди заспиване на Запад — така например в книгата си „Психоанализа на вълшебната приказка“ детският психолог Бруно Бетелхайм чете познатите приказки на Братя Грим като фройдистки митове.
Въпреки това "Детски и семейни приказки" с неговите 86 истории, е емблема в литературата за деца. Сред известните приказки в сборника са "Пепеляшка", "Червената шапчица", "Рапунцел", "Бременските музиканти" и "Снежанка".
Книгата е преведена на повече от 160 езика и е включена в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.