Отидете към основна версия

1 385 6

Сериалът „Приятели“ навърши 30 ВИДЕО

  • сериал-
  • приятели

Културният феномен отказва „да умре“

Излъчен за първи път преди 30 години, изключително популярният сериал „Приятели“ се превърна в нещо много повече от ситком - той въведе нов начин на живот, предаде bTV.

Сериалът, създаден от Дейвид Крейн и Марта Кауфман, се излъчва по Ен Би Си от 22 септември 1994 г. до 6 май 2004 г. с продължителност от 10 сезона, или общо 234 епизода.

Главните герои са Моника (Кортни Кокс), Рос (Дейвид Шуимър), Рейчъл (Дженифър Анистън), Чандлър (Матю Пери), Джоуи (Мат Лебланк) и Фийби (Лиса Кудроу).

За „Уорнър Брос“ сериалът е спечелил около 4,8 млрд. долара. Последният епизод през 2004 г. привлече 52,5 млн. зрители.

„Приятели“ промени самата форма на телевизионната комедия. Той промени начина, по който хората разговарят помежду си, пише „Гардиън“.

Една от странностите на феномена „Приятели“ е неговата непоклатима привлекателност за различни поколения. Милениалите и представителите на поколението Z го свалят чрез стрийминг сайтове, макар че това не означава, че някои от тях не намират сериала за проблематичен.

Това обикновено се представя като поколенчески недостатък на самите млади хора – осъдителни, без чувство за хумор, не разбират комедията.

Безспорно липсваше разнообразие, за което някои от участващите актьори и сценаристи вече съжаляват, пише авторката на статията в "Гардиън".

Айша Тайлър, която играе чернокожата приятелка на Рос в продължение на девет епизода, коментира, че „Приятели“ „отразяваше целия бизнес, който смяташе, че само белите истории се продават“.

Осмиване на „дебелата Моника“, шеги за гейове (включително за хора, които се притесняват, че са гейове). Да не забравяме и шегите по адрес на транссексуалния „баща“ на Чандлър. А също и сюжетната линия около бившата на Рос и нейната кисела агресивна съпруга лесбийка.

Оттогава всички тези „грешки“ са отбелязани и критикувани, но може би е показателно, че по онова време не са ги забелязали толкова много зрители или пък не са реагирали, ако са ги забелязали.

Накратко, ако „Приятели“, една от най-големите телевизионни комедии на всички времена, е била проблематична, то и ние останалите сме били такива.

Неизменната популярност на „Приятели“ се дължи и на привързаността към самите актьори, за което свидетелства публичната скръб по повод смъртта на Матю Пери, който дълго време се бореше със зависимости.

Ще „умре“ ли някога сериалът?

Може би не, докато зрителите не спрат да се нуждаят от него. По-младите фенове несъмнено ще се наслаждават на „Приятели“ по свои собствени причини.

За дългогодишните зрители това е един от онези сериали, които са камъни в историята - преди телефоните, преди стриймърите, от старите времена, когато добрата телевизия имаше значение.

Ако въпреки проблематичността си „Приятели“ изглежда ще се превърне в сериал, който никога няма да изчезне, това може да се дължи на факта, че за някои това е терапия, пропита с носталгия.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.

Свързани новини